Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Schütze (Heer) - Normandia 1944 (6 czerwca) - pytania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Was zum Teufel?



Dołączył: 10 Lut 2017
Posty: 2

PostWysłany: Pią Lut 10, 2017 3:00 pm    Temat postu: Schütze (Heer) - Normandia 1944 (6 czerwca) - pytania Odpowiedz z cytatem

Witam,

Tak jak głosi temat wątku mam kilka pytań dotyczących przywołanej przeze mnie sylwetki.

Chciałem bowiem zająć się rekonstrukcją szeregowego piechoty niemieckiej (uzbrojenie: Karabiner 98 Kurz) w okresie lądowania w Normandii w 1944 roku.

W związku z tym chciałem spytać o regulaminowe oporządzenie takiego żołnierza w dniu inwazji (6 czerwca) - w co każdy taki żołnierz absolutnie musiał być wyposażony?

Przy okazji chciałem również zapytać o firmy lub źródła, które polecacie jako solidne jeśli chodzi o kwestię dobrego odwzorowania umundurowania i sprzętu - osobiście znam kilka, ale nie jestem pewien ich jakości, mogę ewentualnie podać jakieś linki w celu potwierdzenia czy są one coś warte.

Przepraszam jeśli mój post jest zbyt "nowicjuszowski", ale pomimo mojego zainteresowania tym okresem nie uważam się za eksperta i wolę spytać innych o zdanie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Lut 11, 2017 11:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim witamy na naszym forum!

Od razu zastrzegam się, że moją odpowiedź traktuj jako sugestię – bo okres, na który przygotowujesz swoją sylwetkę obfitował już w rozmaite konfiguracje sprzętu i wyposażenia.

1) hełm M40 lub M42 (osobiście wolę ten drugi bo jest fajniejszy Wink - obawiam się, że jednak wyremontowany oryginał będzie najlepszym rozwiązaniem,
2) czapka polowa M43 (najpopularniejsze rozwiązanie), albo furażerka M42 czy nawet M34 (która też nie będzie błędem, ale bez szewronu w barwie broni!) - STURM, Szuster, Nestof, tego akurat jest duży wybór (każda ma jakiś mankament, ale po „zmęczeniu” można uzyskać ładny efekt, jak będziesz miał szczęście to może trafisz na produkt HERO,
3) koszula podmundurowa – raczej wersja M43, z kieszeniami i szlufkami do mocowania naramienników – np. od Agulajdy,
4) bluza polowa – raczej model M42, M43 lub M40, ewentualnie M41 – tu producenta nie podejmuję się Ci sugerować (może poza bluzą M43 STURM’a),
5) spodnie polowe M43 – tutaj mnie osobiście najbardziej odpowiada produkt STURM’a,
6) trzewiki M43 + opinacze lub saperki krótsze – nie wiem co teraz jest „modne”,
7) pas główny z klamrą stalową (skórzany ewentualnie parciany), klamra nie musi mieć skórzanego „języka” - pas np. produkcji Sonder’a – klamra najlepiej „węgierska” kopia – pojawiają się na Alle,
Cool szelki szturmowe (skórzane lub parciane) – swoje szyłem sam, więc nie podejmuję się polecać jakiegoś konkretnego producenta,
9) ładownice czarne do K98k– najfajniej jakbyś dostał dalekowschodnie kopie,
10) chlebak w wersji ze środkowego okresu wojny (bez obszycia skórą „uszu” do mocowania na pasie) – np. produkt „Na staro”,
11) bagnet w żabie (moim zdaniem wersja kawaleryjska (z zapięciem) jest fajniejsza Smile - skórzanej lub parcianej – np. produkt Sonder’a lub STRURM (parciana),
12) łopatka prosta lub składana w pokrowcu skórzanym lub preszpanowym (czarnym lub żółtym) – duży wybór w zakresie łopatki prostej – dla łopatki składanej polecam wyłącznie produkty naszego kolegi z grupy!,
13) menażka + trok (może być parciany) – troki np. produkt Sonder’a,
14) manierka z kubkiem – wersja z pokrowcem filcowym lub „kokos” w fornirze, „uprząż” skórzana lub parciana (zwłaszcza do „kokosa”), kubek aluminiowy lub ebonitowy,
15) płachta namiotowa z trokami (mogą być parciane) – np. Zib-Militaria,
16) kanister na maskę pgaz (długa) + komplet troków + płachta przeciwiperytowa w torbie – jak w przypadku hełmu, obawiam się, że jednak wyremontowany oryginał będzie najlepszym rozwiązaniem,
17) skarpety, bielizna,
1Cool przedmioty osobiste, dokumenty.

Mam nadzieję, że niczego nie przeoczyłem...

Hełm / kanister na maskę mogą być malowane w kamuflażu (pozostawiam to Twojej inwencji).

Na koniec tylko moja uwaga oparta na kilkuletnim doświadczeniu. Jeżeli planujesz w przyszłości wstąpić do jakiejś grupy rekonstrukcyjnej, to z zakupami wstrzymałbym się – najpierw porozmawiałbym z jej członkami, a dopiero potem zaopatrywał w poszczególne elementy wyposażenia / umundurowania. Każda grupa ma swoje kryteria ich doboru, więc mogłoby się okazać, że posiadane przez Ciebie rzeczy w konsekwencji po wstąpieniu, wymagałyby wymiany…

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sepp



Dołączył: 30 Maj 2011
Posty: 316

PostWysłany: Sob Lut 11, 2017 12:10 pm    Temat postu: Re: Schütze (Heer) - Normandia 1944 (6 czerwca) - pytania Odpowiedz z cytatem

Was zum Teufel? napisał:
Witam,

Tak jak głosi temat wątku mam kilka pytań dotyczących przywołanej przeze mnie sylwetki.

Chciałem bowiem zająć się rekonstrukcją szeregowego piechoty niemieckiej (uzbrojenie: Karabiner 98 Kurz) w okresie lądowania w Normandii w 1944 roku.

W związku z tym chciałem spytać o regulaminowe oporządzenie takiego żołnierza w dniu inwazji (6 czerwca) - w co każdy taki żołnierz absolutnie musiał być wyposażony?

Przy okazji chciałem również zapytać o firmy lub źródła, które polecacie jako solidne jeśli chodzi o kwestię dobrego odwzorowania umundurowania i sprzętu - osobiście znam kilka, ale nie jestem pewien ich jakości, mogę ewentualnie podać jakieś linki w celu potwierdzenia czy są one coś warte.

Przepraszam jeśli mój post jest zbyt "nowicjuszowski", ale pomimo mojego zainteresowania tym okresem nie uważam się za eksperta i wolę spytać innych o zdanie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.


StuG`iem!!! Czy nowy kolega na forum już należy do jakiejś Grupy, czy dopiero planuje wstąpić? Jeżeli tak, to raczej powinien dostosować się do regulaminu mundurowego swojej ekipy.


Co mogę ci polecić do sylwetki, która ciebie interesuje z czystym sumieniem:

Ze skórzanych elementów polecam kolegę Sondera vel Dawid Szydziak(jak masz konto na FB, to tam go znajdziesz). Robi wiele rzeczy - Pasy główne i "nie główne", troki, żabki, pokrowce na saperki, opinacze, Ładownice do MP 38/40 i "takie tam"

Czapka Einheitsfeldmütze M43 - Schuster, lub GD43

Bluza i spodnie HBT Panther - Store

Chlebak - Schuster

szelki - Piotr Biały Owczarek

Ładownice do Mausa 98k - Ebay(można znaleźć dobre repliki z odpowiednio groszkowanej skóry.

Trzewiki - wybór jest duży, gdyż w samej Polsce para się kilka osób ich wyrobem, ale ja się nie wypowiem.

Ponadto takie rzeczy, jak hełm M42, saperka, menażka, manierka, Zeltbahn, itp., ale w tym niech już pomogą inni koledzy

_________________
Lokalny watażka Sepp Knoche



War does not make one great
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Was zum Teufel?



Dołączył: 10 Lut 2017
Posty: 2

PostWysłany: Sob Lut 11, 2017 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie,

Po pierwsze serdecznie dziękuję za bardzo szybkie, szczegółowe i rzetelne odpowiedzi. :)

Jeśli chodzi o moją przynależność do jakiejś grupy rekonstrukcyjnej to nie jestem członkiem żadnej grupy, jak na razie planowałem samodzielne "zbiory" sprzętu - może się to wydawać dziwne, ale chciałem odtworzyć taką sylwetkę dla własnej satysfakcji (dotychczas robiłem coś podobnego jedynie z obecnym umundurowaniem i sprzętem rosyjskim).

Wracając do niemieckiego wyposażenia będącego tematem tego wątku - oczywistą jest niemożliwość zakupu wszystkiego naraz, a zatem podejrzewam, że czasem będę musiał dopytać czy dany element jest "koszerny" czy też nie (że pozwolę sobie na takie określenie). ;) Myślę, że ten wątek jeszcze się przyda.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum