Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prośba o pomoc w określeniu jednostki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Identyfikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
beetaa



Dołączył: 15 Sie 2016
Posty: 4

PostWysłany: Pon Sie 15, 2016 8:25 pm    Temat postu: Prośba o pomoc w określeniu jednostki Odpowiedz z cytatem

Mam kilka zdjęć pradziadka mojego syna, który służył w Wehrmachcie.

Nikt nie jest już w stanie odpowiedzieć w jakiej jednostce, zresztą żadnych wojennych informacji poza szczątkowymi nie mam.

Wiem niewiele, tyle, że chyba był łącznościowcem, napewno we wrześniu 1939r. był w Polsce (wśród nielicznych wojennych zdjęć było jedno podpisane - czołgi pod Wizną, więc chyba tam był?), zaliczył również kampanię francuską i stacjonował na Bałkanach, a w Polsce- Warszawa, Kraków i Lwów.

Oto te kilka zdjęć jakie skopiowałam, może na ich podstawie uda się coś powiedzieć o dziadku http://www.fotosik.pl/zarzadzaj-albumami/album/2355323

pozdrawiam
Beata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Sie 16, 2016 10:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety ja do Fotosika nie mam dostępu, bo trzeba się do niego logować - zdjęć zatem nie widzę.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
beetaa



Dołączył: 15 Sie 2016
Posty: 4

PostWysłany: Wto Sie 16, 2016 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba teraz powinno być widoczne dla każdego

http://www.fotosik.pl/u/beajonek/album/2355323

Mi udało się zobaczyć bez logowania Smile

pozdrawiam
Beata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Sie 17, 2016 8:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obawiam się, że precyzyjne ustalenie jednostki, w której Wasz krewny służył, może być trudne - nie ulega wątpliwości, że była to jednostka Luftwaffe (ciemny kolor patek – a więc na pewno nie personel latający). Przeszedł ścieżkę kariery i dosłużył się stopnia Unteroffizier’a (pierwszy stopień podoficerski – coś w rodzaju naszego kaprala). Nie wiem czy potem został zdemobilizowany i rozpoczął służbę na kolejach niemieckich – bo wyraźnie występuje na kilku fotografiach w mundurze funkcjonariusza w stopniu Reichsbahn-Inspektor. Ale może być też tak, że najpierw był kolejarzem, a dopiero potem został powołany do służby w armii.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
beetaa



Dołączył: 15 Sie 2016
Posty: 4

PostWysłany: Sro Sie 17, 2016 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Smile To zawsze jakiś punkt zaczepienia Smile

Może kiedyś zajmę się tym tematem i podrążę go, a może zostawię to synowi, niech bada przeszłość swego pradziadka Wink

W 1939r. miał on juz 25 lat i zapewne był już kolejarzem (te zdjęcia w mundurze kolejarskim przedstawiają bardzo młodego chłopaka) , po wojnie był dosyć wysokim urzędnikiem na koleji.
Sama ciekawa jestem jego historii, z jakichś szczątkowych informacji od jego żony, która sama wiele nie wiedziała (nie rozmawiali na ten temat w domu) i była bardzo wiekową staruszką i zdjęć z rodzinnego albumu udało się odtworzyć to co napisałąm. Teraz wiemy, że było to Luftwaffe, to już bardzo dużo. A kiedyś historia się zapełni.

Podobno był radiotelegrafistą, znaczka na rękawie nie zauważyłam.

A co oznaczają te opaski na lewym ramieniu - "czarna" i "biała"?

pozdrawiam
Beata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Sie 17, 2016 10:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czarna na mundurze Luftwaffe to znak żałoby, natomiast biała na rękawie munduru kolejarskiego, to moim zdaniem opaska służbowa (identyfikująca kolejarza jako aktualnie pełniącego służbę), z adlerem i dużym napisem „Reichsbahn” (z resztą kolejarz na drugim planie zdjęcia też ją nosi).

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mateusz94-39



Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 203

PostWysłany: Czw Sie 18, 2016 7:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia w mundurze Luftwaffe wskazują na rok po 1940. Świadczą o tym bluzy mundurowe (Fliegerbluse), które w 1939 nie posiadały dolnych kieszeni a w późniejszych modelach (M40) już były.
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Mateusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sie 18, 2016 9:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O - dla mnie to bardzo cenna informacja!

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
beetaa



Dołączył: 15 Sie 2016
Posty: 4

PostWysłany: Nie Sie 21, 2016 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to ciekawe Smile Dziadek służył napewno w 1939 w kampanii wrześniowej, a jego bluza mundurowa na tym zdjęciu jako jedyna nie ma kieszeni Wink Jesteście prawdziwą kopalnią wiedzy.

A może orientujecie się, które jednostki naziemne Luftwaffe były pod Wizną? Nie zaglądałam jeszcze do poważniejszej lektury, a google niestety nie pomogło mi w tym względzie.



pozdrawiam
Beata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Identyfikacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum