Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zasady postępowania w razie zagrożenia BŚT w WH

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Wrz 22, 2016 6:53 pm    Temat postu: Zasady postępowania w razie zagrożenia BŚT w WH Odpowiedz z cytatem



Tytuł wątku może brzmieć enigmatycznie dla niektórych (musiałem się zmieścić w dostępnej liczbie znaków), ale już piszę w czym rzecz. Jakiś czas temu wpadła mi w ręce bardzo ciekawa niemiecka, obrazkowa instrukcja dot. obrony przeciw bojowym środkom trującym (BŚT) oraz likwidacji skażeń, która została wydana w październiku 1943 roku, na podstawie Heeres Druckvorschriften 395/1 “Allgemeine Grundlagen der Gasabwehr” (15.9.1942).

Liczy ona sobie 15 stron, zawierających szczegółowe ryciny wraz z opisami, obrazującymi sposoby postępowania w określonych sytuacjach zagrożenia, ataku oraz likwidacji skażeń BŚT. Pod poniższym linkiem umieściłem ją do pobrania w formie .pdf (więc najlepiej otworzyć ją sobie od razu w drugim oknie, żeby móc śledzić dalej treść tego postu):
https://drive.google.com/file/d/0B9E28xysy9bNUEJudVUxM2NyOFE/view?usp=sharing

W trakcie ostatniego Pikniku Fortecznego na Dąbrowieckiej Górze (26/06/2016) miałem przyjemność prezentacji mojego tłumaczenia tej instrukcji, w ramach wykładu jaki przygotowaliśmy dla kolegów z zaprzyjaźnionych grup, dot. przeciwdziałania w Wehrmachcie zagrożeniu bojowymi środkami trującymi. Pech chciał, że nie odnalazłem moich notatek po powrocie do domu. W związku z tym szczegółowe tłumaczenie opisów poszczególnych rycin pozostawiam osobom, które temat zainteresuje, sam ograniczę się do ich ogólnej charakterystyki (na ile uda mi się odtworzyć to z pamięci):
strona 1 – sposób prawidłowego noszenia maski przeciwgazowej,
strona 2 – improwizowane sposoby postępowania w przypadku uszkodzenia filtra maski, albo jej części twarzowej,
strona 3 – trzy sposoby zakładania płachty przeciwgazowej (Gasplane),
strona 4 – pokonywania terenu skażonego BŚT
strona 5 – improwizowane sposoby zabezpieczania obuwia przeciw BŚT
strona 6 – metody wyznaczania i wykonywania bezpiecznych przejść w terenie skażonym BŚT
strona 7 – pokonywanie terenu skażonego BŚT, przez wykarczowywanie przejść sprzętem ciężkim
strona 8 – metody rozprowadzania środka odkażającego z ciężarówki
strona 9 – procedura odkażania elementów umundurowania z wykorzystaniem Hautentgiftungsmittel (H.E.M. czyli lozantyny) oraz Hautentgiftungssalbe (H.E.S czyli maści do odkażania) oraz Waffenentgiftungsmittel (W.E.M czyli środka do odkażania broni).
strona 10 – procedura odkażania elementów skórzanych wyposażenia
strona 11 – sposoby odkażania masek przeciwgazowych
strona 12 – procedura postępowania w przypadku ogłoszenia pogotowia zagrożenia BŚT
strona 13 – procedura postępowania w przypadku ostrzeżenia o zagrożeniu BŚT
strona 14 – procedura postępowania w przypadku alarmu o ataku BŚT
strona 15 – dwa sposoby określania czy skażenia BŚT ustąpiło (próba zapachowa oraz oddechowa)

Zwróćcie uwagę na staranne i szczegółowe rysunki zawarte w wyżej opisanym dokumencie.

Dawno temu w poniższym wątku dyskutowaliśmy na temat środków jakie Wehrmacht przewidział dla swoich żołnierzy do usuwania skażeń BŚT:
http://panzerlehr.forumoteka.pl/viewtopic.php?t=28&highlight=Lozantyna
Jeszcze raz dla porządku wylistujmy je:
1) Hautentgiftungsmittel (H.E.M. czyli lozantyna) – podłużne pudełko bakelitowe z plastrem zabezpieczającym zamknięcie, którego kolor określał rok produkcji:
http://panzerlehr.forumoteka.pl/viewtopic.php?t=29&highlight=Lozantyna
2) Hautentgiftungssalbe (H.E.S czyli maść do odkażania) – płaska buteleczka wykonana z pomarańczowego tworzywa przechowywana w futerale z cienkiego tworzywa wraz z dwoma wacikami,
3) Waffenentgiftungsmittel (W.E.M czyli środka do odkażania broni) - płaska buteleczka wykonana z brązowego tworzywa przechowywana w futerale z cienkiego tworzywa wraz z dwoma wacikami.
Poniżej obrazkowa instrukcja użycia maści do odkażania Hautentgiftungssalbe:
A poniżej rycina, która w przystępny sposób pokazuje jak wyglądał indywidualny zestaw ochrony przeciwchemicznej żołnierza WH, wraz z podaniem, gdzie poszczególne jego elementy powinny być przenoszone:


Wracając jeszcze do obrazkowej instrukcji dot. obrony przeciw BŚT to widać w niej wyraźnie, że żołnierze w trakcie likwidowania skutków skażenia BŚT, wykorzystują elementy lekkiego kompletu przeciwchemicznego (Leichte Gasbekleiding Modell 39):
1) w wersji w kamuflaży „błotnym”:

2) zachowany zestaw w wersji tropikalnej:

3) zachowany „kontynentalny” zestaw:

Te zestawy ochronnej odzieży przeciwchemicznej znajdowały się na stanie batalionu, w ilości pozwalającej na wyposażenie w nie (wg zarządzenia H Dv 395/1/11) doraźnie organizowanych dwóch zespołów:
1) drużyny wykrywania skażeń BŚT (Gasspürtrupp) – składająca się z dowódcy w randze podoficera oraz 3 ludzi,
2) drużyny przeprowadzającej odkażanie (Entgiftungstrupp) – składająca się z dowódcy w randze podoficera i 6 ludzi (w tym jednego sanitariusza lub noszowego).
Czyli obalając mit pokutujący od dawna – nie były one używane w walce!
Dwa wyżej opisane zespoły, były podstawowymi w przeciwdziałaniu oraz redukcji skutków skażenia BŚT. Po za nimi przewidziano jednak działanie większych, specjalistycznych pododdziałów – zmotoryzowanych kompanii i plutonów odkażających (Truppenentgiftungskompanie / Truppenentgiftungszug), składających się z personelu medycznego odpowiedzialnego również za zabezpieczenie poszkodowanych w ataku BŚT. Były one wyposażanie również w ciężką wersję odzieży ochronnej:


Wiem, że powyższe dywagacje nie wyczerpują tematu, który jest bardzo obszerny, ale myślę, że gromadzi przynajmniej podstawową wiedzę dot. powyższych zagadnień.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum