Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Służba wartownicza Wehrmachtu (Wachdienst)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Sty 24, 2017 8:47 pm    Temat postu: Służba wartownicza Wehrmachtu (Wachdienst) Odpowiedz z cytatem

(na podstawie tłumaczenia poświęconych w/w zagadnieniu fragmentów Reibert'a i Weber'a)



Służba wartownicza (Wachdienst) obejmuje:
- dowódcę służby wartowniczej,
- wartowników (pełniących wartę przed obiektami, kontrolujących osoby poruszających się w chronionym obszarze wojskowym (wojskowe kwatery, obiekty militarne i strategiczne), nadzorujących ruch kołowy w chronionym obszarze),
- patrole (wewnętrzne w obszarze obiektów wojskowych, zewnętrzne w pobliżu obiektów wojskowych / strategicznych, uliczne),
- żołnierzy przewidzianych do pełnienie służby wartowniczej, ale którzy jeszcze jej nie objęli.

Wszyscy żołnierze pełniący służbę wartowniczą w garnizonie (Standortwachen) lub koszarach (Kasernewachen) są wartą wojskową, w rozumieniu §111 ust. 2 Militarstrafgesetzbuch (wojskowego kodeksu karnego), jeżeli widoczne jest, że pełnią oni tą służbę i zewnętrznie rozpoznawalni są jako umundurowana warta:
„...Wszyscy żołnierze odkomenderowani do pełnienia służby wartowniczej, albo wojskowej służby bezpieczeństwa, za wyjątkiem żołnierzy żandarmerii wojskowej (Feldagandarmerie), powinni być traktowani jako wojskowa warta, jeżeli pełnią oni tą służbę i zewnętrznie rozpoznawalni są jako umundurowana warta...”
Żołnierze pełniący garnizonową lub koszarową służbę wartowniczą mają prawo użycia broni w przypadku samoobrony. Przy czym przez samoobronę należy rozumieć obronę konieczną w celu zapobieżenia nielegalnemu atakowi na siebie lub innego pełniącego wartę żołnierza, bez względu czy atak ten wymierzony jest w życie człowieka, jego honor lub ochranianą własność. Użycie broni jest ostatnim, dostępnym środkiem, o ile wyczerpane zostały wszystkie wcześniejsze.

Oficer dyżurny, warta, dowódca patrolu, nie są przełożonymi pozostałych żołnierzy, ale ze względy na pełnioną przez nich służbę mają prawo wydawać rozkazy każdemu żołnierzowi, za wyjątkiem dowódcy warty (jakkolwiek wobec żołnierzy wyższych stopniem służbowym nadal nakazany jest respekt!). Żołnierze pełniący służbę wartowniczą moją prawo i obowiązek udzielać innym żołnierzom pouczeń zgodnie z pełnionym przez siebie obowiązkami.
Oficerowie dyżurni, warty oraz patrole swoje szczególne uprawnienia jako przełożeni, posiadają w oparciu o §111 ust. 1 Militarstrafgesetzbuch: „...Kto używa groźby, popełnia wykroczenie lub przestępstwo wobec żołnierzy pełniących służbę wartowniczą,, dopuszcza się ich obrazy, nieposłuszeństwa, niesubordynacji wobec ich rozkazów lub przemocy, będzie ukarany tak jakby dopuścił się tych czynów wobec swojego przełożonego…Jeżeli oficer dyżurny, warta lub patrol dopuszczą się nadużycia posiadanych uprawnień będą ukarani tak jak przełożony...”.

Umundurowanie służby wartowniczej (Wachanzug)

Wszyscy żołnierze pełniący koszarową lub garnizonową służbę wartowniczą mają obowiązek nosić stosowne umundurowanie, na które składa się:
a) broń:
- szeregowcy: bagnet oraz karabin,
- patrole oraz wartownicy kontrolujący osoby poruszające się w chronionym obszarze: bagnet oraz pistolet służbowy.
b) granaty ręczne – tylko na specjalny rozkaz,
c) umundurowanie oraz wyposażenie: umundurowanie służbowe (chyba, że wydany zostanie rozkaz precyzujący inny rodzaj umundurowania), hełm stalowy lub czapka służbowa (w przypadku otrzymania osobnego rozkazu), ładownice na amunicję, tornister (w przypadku otrzymania osobnego rozkazu). Przy czym czapkę polową należy mieć zawsze przy sobie. Nie wolno zakładać trodla do bagnetu (chyba, że pełniona będzie warta honorowa!). Przełożony decyduje czy konieczne będzie założenie płaszcza.



Jeżeli wydany zostanie przez przełożonego stosowny rozkaz wartownicy kontrolujący osoby poruszające się w chronionym obszarze mogą nosić czapki służbowe zamiast hełmów.
Zawsze należy zdjąć nakrycie głowy po wejściu na wartownię! W czasie służby oficer służbowy poza wartownią nosi hełm stalowy. W czasie wykonywania czynności służbowych jako dowódca warty, w środku wartowni oficer dyżurny nosi czapkę służbową.



Żołnierze pełniący służbę wartowniczą / patrolową


1. Żołnierze pełniący służbę wartowniczą w celu ochrony osób i mienia zobowiązani są cały czas mieć przy sobie swoją broń służbową! Dotyczy to wszystkich żołnierzy rozpoznawalnych jako wartownicy ze względu na ich umundurowanie (w tym również pełniących wartę w specyficznych warunkach)! Pistolet służbowy w kaburze na pasie traktowany jest jako broń przy sobie.



2. Wartownicy pełniący służbę wartowniczą przed wartownią mają specjalny obowiązek obserwowania i powiadomienia dowódcy o konieczności oddania przez wartę honorów.

3. Wartownicy nadzorujący ruch kołowy w chronionym obszarze na drogach publicznych, pełnią służbę wartowniczą w celu zagwarantowania jego bezpieczeństwa, np. w trakcie strzelań z użyciem ostrej amunicji, w trakcie manewrów lub parad, etc.

4. Zadaniem patroli wewnętrznych w obszarze obiektów wojskowych jest kontrolowanie prawidłowego zamknięcia / zabezpieczenia drzwi, pojemników z amunicją, etc. w celu zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych lub kradzieżą, etc.

5. Zadaniem patroli zewnętrznych w rejonie obiektów wojskowych jest zgodne z harmonogramem kontrolowanie zamknięcia / zabezpieczenia zewnętrznych drzwi wejściowych, furtek, bram, etc. do obiektów wojskowych, uniemożliwienie wspinania się / pokonywania ogrodzeń obiektów wojskowych przez osoby nieupoważnione, zapobieganie przerzucaniu przez w/w ogrodzenia ulotek, oraz ich oplakatowywaniu, usuwaniu zalezionych na ogrodzeniach plakatów / ulotek i zabezpieczaniu ich do depozytu.

6. Patrole wyposażone w broń długą noszą ją na ramieniu! Oddają honory w sposób przewidziany dla indywidualnego żołnierza. Dowódca patrolu melduje dowódcy służby wartowniczej. Karabiny ładowane są przed rozpoczęciem patrolu na wartowni, a następnie rozładowywane po jego zakończeniu.

Dowódca służby wartowniczej, warty, patrole

1. Tylko dowódca służby wartowniczej może wydawać żołnierzom ją pełniącym rozkazy!

2. Przez dowódcę służby wartowniczej należy w tym punkcie rozumieć:
- Fuhrer’a jako dowódcę OKW, dowódców OKH, OKM, OKL oraz następujących:

I. w przypadku garnizonowej służby wartowniczej:
a) dowódce okręgu wojskowego,
b) najstarszego stopniem oficera garnizonu,
c) oficerów garnizonu,
d) oficera dyżurnego garnizonu.

II. w przypadku koszarowej służby wartowniczej:
a) dowódcę pododdziału, z którego żołnierze powołani zostali do pełnienia służby wartowniczej,
b) dowódcę oddziału, który zajmuje koszary,
c) oficera dyżurnego garnizonu, w którego skład wchodzą koszary,
d) oficera dyżurnego.

Ponadto wszyscy oficerowie pododdziału wyznaczonego do pełnienia służby wartowniczej mający uprawnienia do wymierzania kar dyscyplinarnych, mają zgodnie z regulaminem pełnomocnictwa do kontroli prawidłowego pełnienia przez żołnierzy ich pododdziału służby wartowniczej. Na czas w/w kontroli stają się dowódcami służby wartowniczej.

Zmiana wart

W momencie gdy nowa zmiana zbliża się do wartowni, wartownik (lub specjalnie wyznaczony do tego wcześniej żołnierz) krzyczy „Ablösung!” („Zmiana!”) lub uderza w dzwon!
W trakcie zmiany warty, wartownicy stają na baczność obok budek wartowniczych (o ile są one wykorzystywane) z karabinami na lewym ramieniu – komendę do tego wydaje dowódca warty po usłyszeniu komendy „Ablösung!” („Zmiana!”) lub uderzenia w dzwon!
„Richteuch! Augen gerade – aus! Das Gewehr – uber!”
W razie konieczności uprzednio żołnierze pełniący nadal służbę wartowniczą zamykają drzwi i bramę. W trackie zmiany warty cały ruch pieszy i kołowy musi zostać zatrzymany (za wyjątkiem dowódcy służby wartowniczej oraz zorganizowanych pododdziałów). W przypadku gdy zatrzymanie ruchu kołowego spowodowałoby stłoczenie pojazdów, wartownicy mogę przejąć ponownie swoje uprawnienia w zakresie kierowania ruchem (jeżeli rozprowadzający (Ausführender) nie zajął się sytuacją) i po rozładowaniu zatoru, powrócić do pozycji na baczność!

Rozprowadzający (Ausführender) wchodzi na wartownię i pozostaje na niej aż do czasu objęcia służby przez zmianę. W tym czasie, w zależności od potrzeb, otwiera zamyka drzwi, bramę i jest odpowiedzialny by żadna osoba nieupoważniona nie weszła wtedy na wartownię.

Oficer dyżurny prowadzi obejmującą wartę pięć kroków przed szereg warty zdającej i ustawia w jednym, dwu lub trójszeregu (w zależności od potrzeb), a następnie komenderuje: „Achtung! Augen rechts! (Die Augen - links!) Richteuch! Das Gewehr – uber! Im Gleichschritt! Marsch!

Rozprowadzający staje po lewej stronie warty obejmującej, wykonują zwrot w prawo / lewo i wchodzą do wartowni. Zdejmują swoje tornistry i w razie konieczności (podanego rozkazu) zakładają płaszcze. Po skontrolowaniu, że ich umundurowanie jest prawidłowe i otrzymaniu rozkazu, rozprowadzający zezwala na załadowanie i zabezpieczenie ich broni.
Po odmeldowaniu się oficerowi dyżurnemu rozprowadzający warty zdającej odmaszerowuje wraz z nią z wartowni.

Zmiana wartownika przed posterunkiem



Do każdego posterunku powinno być przydzielonych trzech żołnierzy – natomiast w nocy dwóch.
Zmiana warty powinna następować co dwie godziny, lub co godzinę, w przypadku dużego mrozu lub upału – zgodnie z rozkazem dowódcy służby wartowniczej. Jeżeli warunku pogodowe ulegną gwałtownemu pogorszeniu, oficer dyżurny może samodzielnie decydować o czasie zmian.

W celu zmiany warty, oficer dyżurny rozkazuje rozprowadzającemu i warcie obejmującej założyć broń. Jeżeli warta obejmująca składa się z trzech żołnierzy, maszerują oni w jednym rzędzie, jeżeli z czterech lub więcej, maszerują w dwóch rzędach. Rozprowadzający wydaje rozkaz do wymarszu i maszeruje dwa kroki przed wartą obejmującą. Żołnierze pełniący służbę wartowniczą z bronią naładowaną, ładowanie i rozładowywanie broni wykonują przed wartownią!

Rozprowadzający doprowadzają wartę obejmującą na posterunek, bez konieczności wydawania dodatkowych komend wskazujących kierunek, tak, że po podaniu komendy „Ablösung – halt!” warta obejmująca zwrócona jest frontem do warty zdającej i znajduje się kilka kroków przed nią. Rozprowadzający warty obejmującej wykonuje jeden krok w prawo w bok z jednoczesnym ćwierć-obrotem w lewo (w tym samy czasie rozprowadzający warty zdającej wykonuje jeden krok w lewo w bok z jednoczesnym ćwierć-obrotem w prawo) i wydaje komendę „Ablösung – vor!”. Warta zdająca i warta obejmująca, wykonują po jednym kroku do przodu. Warta zdająca składa meldunek o wszystkich zdarzeniach jakie zaszły w trakcie pełnienia służby wartowniczej, przekazuje klucze od drzwi i bram, zdaje granaty ręczne. Na komendę „Abgelöst!” obie warty zamieniają się miejscami. Warta obejmująca melduje „Posten übernommen!”, w tym momencie rozprowadzający warty obejmującej wykonuje w tył zwrot. Rozprowadzający warty zdającej ustawia się po lewej stronie rozprowadzającego warty obejmującej. Warta zdająca wykonuje w prawo zwrot i ustawia się dwa kroki za rozprowadzającymi. Z tej pozycji rozprowadzający warty obejmującej wydaje komendę „Ablösung – Marsch!”
Rozprowadzający doprowadzają wartę zdającą do wartowni, gdzie żołnierze rozładowują przed wartownią broń (jeżeli pełnili służbę wartowniczą z naładowaną bronią), potem ją zdejmują i mogą odmaszerować. Rozprowadzający melduje oficerowi dyżurnemu o zakończeniu zmiany warty i ewentualny zdarzeniach jakie miały miejsce w trakcie poprzedniej zmiany.




Zachowanie na wartowni




1. Żołnierze pełniący służbę wartowniczą mogą opuszczać wartownię wyłącznie za zgodą oficera dyżurnego i tylko na krótki czas. Swój powrót muszą natychmiast meldować oficerowie dyżurnemu.
2. Patrole mają zakaz wchodzenia do stołówek, natomiast mogą robić niezbędne zakupy w kantynie, ale bez zatrzymywania się w nich.
3. Posiłki żołnierzom pełniącym służbę wartowniczą powinny być dostarczane na wartownię.
4. Również tylko tutaj dopuszczalne jest palenie wyrobów tytoniowych.
5. Okres między godz. 21:00, a 6:00 to czas nocny w rozumieniu służby wartowniczej. W tym czasie oficer dyżurny wyznacza zmiany wart w taki sposób, by każdy żołnierz mógł spać przez określony czas. Przeznaczone są do tego prycze i koce. Oficer dyżurny też ma do tego prawo, w określonym czasie. W trakcie godzin nocnych wartownicy przebywający na wartowni mogą rozpiąć kołnierze płaszczy (jeden guzik).



Obowiązki żołnierzy pełniących służbę wartowniczą

1. Po za sytuacjami określonymi specjalnymi rozkazami, żołnierze pełniący służbę wartowniczą nigdy nie mogą:
- pozostawić swojej broni,
- siadać,
- kłaść się,
- opierać,
- jeść,
- pić,
- palić wyrobów tytoniowych,
- spać,
- rozmawiać (po za sytuacjami, gdy otrzymują oficjalne informacje / instrukcje związane z pełnioną przez nich służbą),
- przyjmować prezentów,
- czasowo opuszczać zajmowanego posterunku,
- odejść z zajmowanego posterunku (bez wcześniejszej zmiany warty).

2. Broń długa powinna być noszona na ramieniu lub pod ramieniem. Jeżeli na karabinie założony jest bagnet lub wartownik stoi w budce wartowniczej, karabin powinien być w pozycji przy nodze „Gewehr – ab!”. Pistolet służbowy powinien być przenoszony w kaburze. Wartownicy otrzymują osobny rozkaz o tym, czy mają pełnić wartę z bagnetami założonymi na karabiny i czy mają mieć karabiny załadowane.




3. Budka wartownicza może być zajmowana wyłącznie w wypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Pole widzenia wartownika nie może być niczym ograniczane (nawet gdy znajduje się on w budce wartowniczej). Musi on opuścić budkę zawsze w wypadku konieczności oddania honorów lub w innych wypadkach wymaganych służbą.




4. Jeżeli jakiekolwiek przedmioty zostały pobrane przez żołnierzy pełniących służbę wartowniczą, po jej zakończeniu powinny być one natychmiast zwrócone w niepogorszonym stanie. W przeciwnym razie fakt ten powinien być zameldowany rozprowadzającemu warty zdającej. Po zdaniu warty melduje on wszystkie zdarzenia oficerowi dyżurnemu.

5. W przypadku zachorowania żołnierza w trakcie pełnienia przez niego służby wartowniczej, nie może on opuścić zajmowanego przez siebie posterunku – musi on zaistniałą sytuację zameldować oficerowi dyżurnemu, tak by mógł on przygotować jego wcześniejszą zmianę.

6. Dla własnego bezpieczeństwa żołnierze pełniący służbę wartowniczą w warunkach ograniczonej widoczności, ciemności, na oddalonym posterunku, etc. powinni osoby przechodzące obok lub zbliżające się do posterunku zatrzymać komendą „Halt – wer da?”. W przypadku braku odpowiedzi po trzykrotnym zadaniu pytania, albo niezatrzymaniu się, osoba taka powinna zostać aresztowana! Jeżeli zachodzi konieczność użycia broni (atak na żołnierzy pełniących służbę wartowniczą, agresywny opór przed aresztowaniem, próba walki po aresztowaniu, etc.) broń powinna być użyta.

7. Jeżeli dowódca służby wartowniczej, np. oficer garnizonu (oficer pułku, etc.) zbliży się do posterunku wartowniczego i poda właściwe hasło, żołnierze pełniący służbę wartowniczą oddają mu honory jak tylko rozpoznają go jako dowódcę służby wartowniczej i meldują o zaistniałych zdarzeniach. Jeżeli natomiast wartownicy nie rozpoznają go jako dowódcy służby wartowniczej, lub mają w tym względzie wątpliwości – proszą o okazanie jego Soldbucha, rozkazu lub innego dokumentu identyfikacyjnego i potwierdzają jego ważność.

8. Żołnierze pełniący służbę wartowniczą muszą mieć pewność, że stan pojazdów opuszczających chroniony przez nich obszar, nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Capstrzyk (Zapfenstreich)

Capstrzyk, czyli sygnał zakończenia zajęć dziennych ogłaszany jest zawsze o godz. 22:00, chyba, że dowódca oddziału zarządzi inaczej. Po capstrzyku na opuszczanie koszar (miejsca zakwaterowania) konieczna jest zgoda dowódcy kompanii w formie nocnego urlopu (przepustki) – jej długość uzależniona jest od stopnia służbowego i wysługi lat:
- żołnierze poniżej jednego roku służby nocnego urlopu nie otrzymują,
- żołnierze w drugim roku służby otrzymują zgodę na powrót do koszar przed 24:00,
- żołnierze od trzeciego do szóstego roku służby otrzymują zgodę na powrót do koszar przed 1:00,
- podoficerowie i żołnierze powyżej szóstego roku służby otrzymują zgodę na powrót do koszar przed 2:00.
Naruszenie zasad capstrzyku jest karalne!

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum