Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Usuwanie niklu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne -> Remontowanie i konserwacja sprzętu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
petronius



Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 35

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 4:04 pm    Temat postu: Usuwanie niklu Odpowiedz z cytatem

Kupiłem ostatnio hełm M40 w bardzo ładnym, stanie, dzwon 66, wyprodukowany w Schwerte. Po wojnie używany był zapewne w straży pożarnej i został bestialsko poniklowany. Macie, Miłe Pany, jakieś finezyjne patenty, czy tradycyjnie: wiertara, szczota druciana i kilka arkuszy papieru ściernego? Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Klaus BOLS



Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 475

PostWysłany: Pią Lut 11, 2011 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dołanczam się do pytania. OD dłuższego czasu próbuje usunąć nikiel z kierownicy roweru... smarowałem, darłem, paliłem żywym ogniem i nic...
_________________
GRH Kampfgruppe Hoffmeyer


Klaus w dom, Bóg w dom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bodzio_p



Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 187

PostWysłany: Pią Lut 11, 2011 1:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem coś takiego.Nie stosowałem jeszcze więc nie wiem czy działa.

Usuwanie wadliwych powłok z podstawowego materiału można przeprowadzić na drodze elektrolitycznej lub chemicznej.


Sposób elektrolityczny polega na tym, że przedmioty z wadliwą powłoką zawiesza się w wannie w kąpieli składającej się z wodnego roztworu kwasu siarkowego (80,7%) z dodatkiem 10 g gliceryny na każdy litr kwasu (z doświadczenia wiem że stężenia mogą być dużo, dużo mniejsze, tylko jest kwestią ustawienia odpowiedniej gęstości prądu). Przedmioty o wadliwej powłoce niklowej są anodami, płyty ołowiane - katodami. Proces odniklowywania przeprowadza się w temp. 18-25°C i przy gęstości prądu 3-8 A/dm 2.

Odniklowywanie metodą czysto chemiczną jest dość trudne, ponieważ jest niezwykle trudno uchronić materiał podstawowy. Są już wprawdzie na naszym rynku bardzo dobre kąpiele do chemicznego usuwania niklu, ale niestety są dosyć drogie. Mogę jedynie dodać że udało mi się usunąć nkiel ze stali bez uszczerbku powierzchni detalu. A oto skład : do 10 litrów wody dodajemy 500 g kwasu siarkowego (96%) i 3-6 kg bezwodnika kwasu chromowego. Chciałbym dodać że tą kąpielą można usuwać powłoki miedziane jak i nadaje się ona do odciągania powłok elektrolitycznie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
petronius



Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 35

PostWysłany: Sro Kwi 06, 2011 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam kolejny pomysł, chyba najmniej inwazyjny i problematyczny. Panowie złote rączki, moi garażowi sąsiedzi mi w tym pomogli. Rozwiązaniem jest farba cynkowa. Wżera się to skubaństwo nawet w nikiel. Tak więc odtłuściłem powierzchnę i pomalowałem ową farbą prosto na nikiel. Dość sceptycznie podszedłem to tego patentu, ale okazało się, że to działa. Farba związała z błyszczącym podłożem, na to poszedł RAL6006, piasek i druga warstwa RAL'a. Fotki wstawię, jak wszystko wyschnie Smile Największym chyba mankamentem jest to, że farbę nanosić należy pędzlem, w związku z tym powstają smużki. Ale w przypadku hełmu to raczej nie problem, bo w końcu M40 na '44-'45 swoje przeszedł Wink

EDIT: Wczoraj hełm zsunął się z szelki i pierdyknął o beton. Nic nie odpadło, na rancie mam minimalny odprysk, ale do gołej blachy, odpadło razem z niklem Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
radasss
Gość





PostWysłany: Czw Paź 29, 2015 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możesz podać jaka to farba cynkowa wżera się w nikiel i razem z nim odpada ? Mam podobny dylemat .
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne -> Remontowanie i konserwacja sprzętu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 5+4 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum