Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Generalmajor

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:35 pm    Temat postu: Generalmajor Odpowiedz z cytatem

Aha, żebym nie był gołosłowny a’propos Generalmajor’a:

Kiedyś Wam opowiem co to za epizod Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Pon Lip 16, 2007 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opowieeedz :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Lip 16, 2007 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O Heiligen Gott Very Happy Na Darłowie byś furorę zrobił, zwłaszcza to zdobyczne cygaro Very Happy
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 1:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieję, że w konkurencji „fajne reko” mógłbym ubiegać się o główną nagrodę.

Dobra – sami chcieliście żebym opowiedział – jak Was zanudzę, to nie miejcie pretensji Wink
Sprawa była dość prozaiczna, ale tez i nieco zabawy przy tym było.
Mam na pojezierzu zachodniopomorskim bardzo rozrywkowych krewnych, którzy postanowili zająć się prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego. Warunki mają ku temu o tyle sprzyjające, że mieszkają w poniemieckim majątku (ogromnej dwupiętrowej oficynie przypałacowej – sam pałac został spalony przez czerwonoarmistów w kwietniu 1945 roku) rodziny von Borck. Podczas któregoś z moich urlopów, które spędzałem u nich zastanawialiśmy się wspólnie nad właściwym „podejściem marketingowym” do planowanego przez nich przedsięwzięcia. No i pewnego wieczoru zaświtała nam myśl, że warto było by na potrzeby turystów stworzyć jaką frapującą legendę. Ponieważ jestem niestety ignorantem jeżeli chodzi o wcześniejsze dzieje Pomorza Zachodniego, natomiast okres wojenny starałem się poznać dość dogłębnie (zwłaszcza jeżeli chodzi o obszar zamieszkiwany przez moich krewnych), więc skoncentrowaliśmy się na budowaniu fabuły naszej legendy opartej o ten czas.
Mała dygresja historyczna: sama wieś, w której mieszkają moi krewni niczym szczególnym (po za pałacem) się nie wyróżnia i nie odegrała żadnego istotnego znaczenia w czasie wojny, ale leży 6 km od jeziora i 8 km od miasta, w którym w czasie wojny (dokładnie do lutego 1945 roku) znajdowała się szkoła Krigsmarine (Torpedoschule II). O jeziorze napisałem wyżej celowo, bo na nim odbywały się próbne strzelania w ramach ćwiczeń dla kursantów szkoły (sześć lat temu znaleźliśmy w zaroślach na brzegu skorodowany fragment ćwiczebnej głowicy torpedy – znajdę zdjęcie to wrzucę, natomiast w ramach zagospodarowania turystycznego jeziora w latach 80-tych grupa płetwonurków dokonała penetracji dna i natrafia na kilka innych wraków torped – ponieważ leżą głęboko, więc nie podjęto próby ich usunięcia). 8 km na północny zachód od jeziora znajdowało się polowe lotnisko Luftwaffe klasy Feldflugplatz (lotnisko polowe, a innymi słowy wytyczony pas ziemi, niejednokrotnie równa łąka, z którego przez ograniczony czas mogły operować samoloty biorące udział w konkretnej operacji) – do tej pory zachowały się resztki umocnień betonowych lotniska – po samym lądowisku nie ma śladu – wszystko stoi teraz w lesie. W bliskiej okolicy jeziora znajdują się zaś stanowiska baterii plot broniącej tego lotniska od wschodu (wuj opowiadał mi, że podczas prac polowych prowadzonych przez jego PGR jeszcze w latach 70-tych często wyorywali w określonych miejscach zasobniki po zapalnikach do amunicji od Flak’a).
Z ciekawostek trzeba jeszcze nadmienić, że przez wieś moich krewnych przebiegała trasa kolejki wąskotorowej prowadzącej nad samo jezioro – nad nim bowiem znajdował się folwark należący do tej samej rodziny co majątek, w którym mieszkają obecnie moi krewni. Kolejką tą nad jezioro w czasie wojny transportowano m.in. torpedy do strzelań ćwiczebnych. W chwili obecnej trudno znaleźć jej pozostałości w terenie, bo została rozebrana w dość krótkim czasie po wojnie.
A najważniejszą sprawą jest fakt, że w marcu 1945 roku niedaleko od wsi moich krewnych jednostki 1 Armii Wojska Polskiego zamknęły w kotle dużą liczbę jednostek niemieckich (o ile mnie pamięć nie myli 15.000 żołnierzy, ale jakby co to mnie DI popraw Wink
No i tak sobie fantazjowaliśmy i wymyśliliśmy, że można by turystów (zwłaszcza niemieckich, bo na nich się moi krewni nastawili) zwabić bajeczką o tym jak to w pałacu i jego oficynie stacjonował pod koniec wojny sztab niemieckiej jednostki, której zadaniem było ukrycie w okolicy ściśle tajnych dokumentów Kriegsmarine dotyczących konstrukcji nowych torped – chodziło o to, żeby potem zachęcić potencjalnych turystów do spacerowania po okolicy (a jest tam co zwiedzać Wink
Początkowo chcieliśmy tą legendę (ona oczywiście jest dość pogmatwana, żeby brzmiała wiarygodnie i ubarwiona realnymi nawiązkami i datami, ale nie chce mi się jej teraz dokładniej streszczać) dokumentalnymi zdjęciami, ale potem zmieniliśmy zdanie. I jak się zapewne domyślacie moje reko posłużyło do zilustrowania tej legendy do maleńkiej broszurki reklamowej agroturystycznego gospodarstwa, która miała być kolportowana wśród turystów – załączone przeze mnie zdjęcie jest jednym z kilku – tutaj akurat w letnim mundurze polowym generała brygady z jednostek górskich. A tutaj zdjęcie w mundurze polowym Smile To jeszcze lepiej nadaje się chyba na „fajne reko”, choć przypuszczam, że znalazło by się w Polsce kilka grup REKOnstrukcyjnych, które w tym mundurze przyjęły by mnie z otwartymi rękami w swoje szeregi Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze balem sie o to spytac Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiedziałem, że się Wam spodoba Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A te granaty to rozumiem służą do łowienia rybek? Bummmm i pół jeziora pływa do góry brzuchem...
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sie wie!!! - wędkarstwo jako drugie hobby po za reko Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Losiu



Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 86

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 6:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście w grę wchodzi tylko dober i fajne wędkarstwo. Bo w końcu skoro robimy dober i fajne reko, to i wędkarstwo też powinno być dober i fajne. Zresztą tam też można używać takich fajnych kurt do reko. Very Happy

Pozdrawiam
Adam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum