Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ERSATZHEER – armia zapasowa Wehrmachtu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Kwi 07, 2016 9:00 pm    Temat postu: ERSATZHEER – armia zapasowa Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

Z dniem 27 sierpnia 1939 roku, we wszystkich istniejących w tym okresie, okręgach wojskowych III Rzeszy (Wehrkreise) powołano do działania dywizje zapasowe (Ersatzdivisionen), które weszły w skład armii zapasowej (Ersatzheer).
Liczba sztabów dywizji zapasowych, w każdym Wehrkreis, została uregulowana przez Dowództwo OKH Sztaby te były odpowiedzialne za jednolitość szkolenia w podległych im jednostkach szkoleniowych.
Przed jednostkami Ersatzheer postawiono następujące zadania:
• w ramach realizacji polityki mobilizacyjnej: pobór, wszystkie rodzaje szkolenia wojskowego oraz przygotowania poborowych do służby w Wehrmachcie,
• wybór i kształcenie podoficerów i oficerów,
• w ramach zgłaszanych przez jednostki armii polowej (Feldheer) zapotrzebowań, wymianę i uzupełnienie ich stanu osobowego,
• organizacja nowych jednostek,
• zapewnienie bezpieczeństwa wewnątrz III Rzeszy, w wypadku wewnętrznego zagrożenia, takiego jak np. bunt robotników przymusowych.
Na początku II wojny światowej jednostki armii zapasowej liczyły w sumie 996 tys. żołnierzy, sukcesywnie rozrastając się do staniu 2 572 000 żołnierzy w grudniu 1944 roku.
Aby zrozumieć zawiłości dziania systemu jednostek Ersatzheer dobrze jest prześledzić kolejne etapy jego rozwoju.
Na początku wojny, każdy polowy pułk piechoty (i pozostałych rodzajów broni), w swoim macierzystym okręgu miał przydzielony, pozostający w tym okręgu, batalion zapasowy (skoszarowany, z dostępem do poligonu i innych urządzeń, niezbędnych do realizacji procesu szkolenia nowo powołanych żołnierzy).
Podstawowym celem działania tego batalionu było właśnie prowadzenie poboru, szkolenie, formowanie oraz wysyłanie pododdziałów w ramach uzupełnień do jednostek polowych macierzystego pułku.
W ramach batalionów zapasowych funkcjonowały zatem w tym okresie wszystkie jednostki / specjalności konieczne do realizacji celów poboru, szkolenia podstawowego, specjalistycznego oraz formowania nowych pododdziałów na potrzeby frontowych jednostek.
W tym systemie armia zapasowa funkcjonowała w okresie od 01 września 1939 do października 1942 roku.
Najdalej idące zmiany w organizacji armii zapasowej, nastąpiły w październiku 1942 roku, gdy jednostki zapasowe podzielono na dwa odrębne piony ze względu na ich charakter zadań:
• pobór, a następnie uzupełnienie (Ersatzdivisionen – dywizje zapasowe),
• szkolenie (Reservedivisionen – dywizje szkoleniowe).
Upraszczając opis systemu działał on w ten sposób, że po przejściu procedur poboru, nowo powołany żołnierz odbywał szkolenie podstawowe we właściwym dla swojego okręgu wojskowego batalionie zapasowym, następnie był przenoszony na specjalistyczne szkolenie do właściwego dla swojego okręgu wojskowego, batalionu szkoleniowego, by po jego zakończeniu wrócić do batalionu zapasowego i z niego zostać wysłanym na front.
W tym okresie również szkolenie podstawowe zostało skrócone zarówno dla poborowych, jak i rekonwalescentów –trwać miało od 3 do 8 tygodni, w zależności od oceny zdolności do służby żołnierza. Po jego zakończeniu żołnierz trafić miał na szkolenie specjalistyczne do jednostki zapasowej na tyłach frontu.

Schemat procesu przyjmowania rannego, a następnie rekonwalescenta przez poszczególne jednostki armii rezerwowej i ponownego wcielania do jednostki frotnowej:


W związku z tym powstały Feldersatz-Bataillon (polowe bataliony zapasowe) w celu zapewnienia ostatecznego szkolenia dla uzupełnień.
Z punktu widzenia poborowego proces wyglądał następująco:
• zaraz po poborze, o ile nie został przydzielony do lotnictwa lub broni pancernej, przez 4 miesiące przechodził szkolenie podstawowe w batalionie zapasowym, w macierzystym okręgu wojskowym,
• następnie przenoszony był na okres kolejnych 4 miesięcy do bataliony szkoleniowego, na terenach okupowanych lub do polowego batalionu szkoleniowego na tyłach frontu (biorąc m.in. udział w walkach z partyzantami). Dzięki temu można było zluzować jednostki frontowe pełniące służbę okupacyjną m.in. we Francji i przenieść je na front wschodni.
• następnie powracał do batalionu zapasowego, skąd po ukończeniu szkolenia powracał do jednostki frontowej.

Armia rezerwowa stanowiła znaczną część Wehrmachtu. Jej funkcjonowanie zapewniało skuteczne działanie armii polowej – przez większą cześć wojny na każdych dwóch / trzech żołnierzy na froncie, na tyłach szkolony był kolejny żołnierz, mogący stanowić uzupełnienie. System ten funkcjonował zaskakująco dobrze.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Czw Lis 22, 2018 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- Czy prezentowany na zdjęciu nieśmiertelnik może pochodzić z takiego właśnie batalionu zapasowego? I co ze zmianą nieśmiertelnika w chwili, gdy żołnierz wracał do rodzimej jednostki?
- Czy umundurowanie i wyposażenie żołnierza w takim batalionie było inne/gorsze od wyposażenia jednostek frontowych?
- Czy podoficer w stopniu feldwebel, pozbawiony na froncie wschodnim jednego oka, mógł pełnić w takim batalionie jakąś funkcję?

[/img]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Lis 22, 2018 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
- Czy prezentowany na zdjęciu nieśmiertelnik może pochodzić z takiego właśnie batalionu zapasowego?

Tak.
2/ Inf.Ers.Btl.398 – 2/Infanterie Ersatz Bataillon 398 – czyli 2 kompania 398 Zapasowego Batalionu Piechoty. Utworzony w Goslar 7 września 1939 roku jako źródło uzupełnień dla 216. Dywizji Piechoty. W trakcie wojny przekształcany kolejno w Reserve-Infanterie-Bataillon 398, Grenadier-Ersatz-Bataillon 398, Reserve-Grenadier-Bataillon 398.

Cytat:
I co ze zmianą nieśmiertelnika w chwili, gdy żołnierz wracał do rodzimej jednostki?

W kolejnej jednostce otrzymywał nowy nieśmiertelnik.
Cytat:
- Czy umundurowanie i wyposażenie żołnierza w takim batalionie było inne/gorsze od wyposażenia jednostek frontowych?

Inne nie, natomiast rzeczywiście najczęściej gorsze - stare, naprawiane sorty. Dopiero przed przeniesieniem do jednostki frontowej wydawano nowe sorty i wyposażenie.
Cytat:
- Czy podoficer w stopniu feldwebel, pozbawiony na froncie wschodnim jednego oka, mógł pełnić w takim batalionie jakąś funkcję?

Jak najbardziej tak. Jako frontowiec idealnie nadawał się na instruktora.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Czw Lis 22, 2018 9:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Nie Sty 20, 2019 8:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:

Cytat:
I co ze zmianą nieśmiertelnika w chwili, gdy żołnierz wracał do rodzimej jednostki?

W kolejnej jednostce otrzymywał nowy nieśmiertelnik.


Sorry, że tak późno, ale dawno tu nie zaglądałem.

Michał, jesteś tego pewien? Nie jestem jakimś specem od systemu uzupełnień armii niemieckiej, ale wydaje mi się, że nieśmiertelnik wydawany był żołnierzowi tylko raz i potem miał ten sam niezależnie od jednostki do jakiej potem trafił. Większość żołnierzy WH miała nieśmiertelniki jednostek Ersatz, w zasadzie nieśmiertelniki z numerami jednostek frontowych mieli chyba tylko żołnierze wyruszający na front w 1939 roku, kiedy pierwszy raz wybito blachy i potem Ci, którzy zgubili swoje blachy i potrzebowali nowych. Reszta miała blachy z jednostki, do której zostali wcieleni z cywila czyli Ersatz Bat./Kp. lub Stamm Kp. . Tutaj jest to dobrze tłumaczone:

http://www.dererstezug.com/Erkennungsmarke.htm

Przy ogromnych transferach osobowych między jednostkami w końcowym okresie wojny (gdzie dla przykładu całe jednostki LW wcielano do 1 DPanc SS LAH przed Ardenami - stąd żołnierz w Knochensacku i hełmie LW na chyba najbardziej znanym zdjęciu z tej bitwy) taka każdorazowa wymiana blach byłaby kwatermistrzowskim koszmarem.

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum