Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szelki kawaleryjskie [Koppeltragegestell für Kavallerie]
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pon Wrz 24, 2007 9:53 pm    Temat postu: Szelki kawaleryjskie [Koppeltragegestell für Kavallerie] Odpowiedz z cytatem

Niby to wprowadzone w 1940r, wiadomo jednak że były uzywane od czasów Iwś. Mowa o szelkach kawaleryjskich, używanych jednak nie tylko w kawalerii, ale także przez oficerów liniowych innych formacji, oraz przez personel Luftwaffe. Szelki Luftwaffe były z początku brązowe (do 1942r), z czasem zaczęto produkować czarne, szelki oficerskie i kawaleryjskie zawsze były czarne.

Szelki kawaleryjskie z 1941r. oryginalne:



Charakterystyczny tylny hak:



Przykryty charakterystycznym skórkowym listkiem Very Happy





Dodane po 2 minutach:

A oto szelki własnej roboty, rzeźbione od podstaw Laughing





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 6:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stadler, a mógłbyś wrzucić szczegóły łączenia szelek z kółkiem?

A haka nie masz przykrytego "charakterystycznym skórkowym listkiem"? Wink

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam narazie fajnej skóry na listek Crying or Very sad

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie pomyślałem – bo to groszkowana, z tego co na załączonym przez Ciebie obrazku widzę, więc będzie ciężko. Fajnie Ci wyszły! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Maj 12, 2008 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako ciekawostkę załączam zdjęcie prezentujące dokarcję Krzyżami Żelaznymi – zwróćcie uwagę, że oficerowie nie fotografii maja charakterystyczne kawaleryjskie szelki szturmowe, bez taśm pomocniczych do A-ramy i z innego typu klamrohakami.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 1:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Wpadły mi takie oto szelki wyglądają jak BW ale skora jest stosunkowo stara posiadają sygnowanie producenta z 1944r,na zapięciach logo producenta olo w rombie.
Pytanie czy to kawaleryjskie z wojny czy jakiś składak ?




Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie wiem czy to nie składak - klamrohaki ewidentnie BW (przynajmniej ja w szelkach BW takie miałem)...

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
StuG



Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 231

PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klamrohaki faktycznie BW. No i sygnatura wyglada na przebita. Moze to tylko zdjecie ale wydaje mi sie ze pierwsza czworka jest jakby poprawiana Confused
_________________
Kazdy z nas jest ignorantem!
Oczywiscie kazdy w innej dziedzinie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dzięki za opinię też mi się te 44 nie podobało Confused
Spoko zmieni się te klamry i skórkę z tyłu i ujdzie w tłumie miejmy nadzieję Cool bo to też z bazaru w cenie BW Wink



...o dziwo oryginalna klamerka naszła z małym oporem Smile

Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
też mi się te 44 nie podobało

w tym okresie (1944 rok) oznaczenie producenta nie powinno być w formie nazwy firmy, ale jako kod RBNr (niebawem napiszę o tym osobny wątek Smile

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
Cytat:
też mi się te 44 nie podobało

w tym okresie (1944 rok) oznaczenie producenta nie powinno być w formie nazwy firmy, ale jako kod RBNr (niebawem napiszę o tym osobny wątek Smile

Pozdro
Hindus


DOKŁADNIE!
Ale jak napisałem cena była dużo mniejsza od kopi,a że posiadam takie haczyki więc pomyślałem że i takie szelki sobie zrobię.Pytałem bo lepiej wiedzieć zanim się coś bezpowrotnie zniszczy.
Np moje oryginalne reanimowane szelki szturmowe maja właśnie numer RBN tak samo plecak jak i ładownice do mauserka.

Czekamy zatem na wątek z numerkami Smile
Będzie łatwiej wydatować produkcję!

Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbyszek1969



Dołączył: 20 Wrz 2008
Posty: 29

PostWysłany: Nie Mar 29, 2009 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Mam do was pytanie.Czy takie powojenne zachodnioniemieckie szelki szturmowe nadawały by się np. do rekonstrukcji umundurowania miemieckiego żołnierza z okresu drugiej wojny światowej,oczywiście po niewielkiej przeróbce.Pytam tylko dlatego,że na jednym portalu aukcyjnym z militariami niemieckimi,drugowojennymi były takie szelki pozbawione taśm pomocniczych,D ringów i tej osłony na kółko które łączy to wszystko w całość.Z opisu wynikało,że są to szelki dla oficera.Na moich szycie jest identyczne jak tych drugowojennych.

Pozdrawiam
Zbyszek1969
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Mar 30, 2009 8:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oficerskie od biedy z tego zmajstrujesz, ale będą brzydkie, bo zostaną ślady po odpruciach D-ringów górnych i roznitowaniu taśm pomocniczych.

Żołnierskich z nich nie ma nawet sensu dłubać:
- górne i dolne D-ringi do wymiany (bo to jest typ używany w A-ramach, plecakach etc. a nie w szelkach),
- tylny pasek do wymiany,
- taśmy pomocnicze do przeróbki.

Tyle ze zdjęcia – żeby więcej powiedzieć, trzeba by na żywca je obejrzeć…

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zbyszek1969



Dołączył: 20 Wrz 2008
Posty: 29

PostWysłany: Pon Mar 30, 2009 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zadałem to pytanie dlatego,że jak już pisałem można powiedzieć że identyczne szelki znalazłem na pewnym szwedzkim portalu aukcyjnym,ale już ich tam nie ma(ich zdjęcia mam na dysku).Mają one właśnie ślady po odprutych D ringach i otwory po mocowaniu taśm pomocniczych.Ich szerokość też jest identyczna.Sygnowane są na tylnym pasku : 0/0655/0013.Ja na swoich na jednym z bocznych pasków znalazłem sygnaturą /0013.
No chyba,że na tym portalu te szelki też nie byly oryginalne drugowojenne co by mnie trochę zdziwilo bo oferują oni tylko oryginalne rzeczy.

Pozdrawiam
Zbyszek1969
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Mar 30, 2009 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
0/0655/0013

typowy RBNr, czyli wojenna niemiecka sygntura

Niewykluczone, że Twoje zostały po wojnie poskładane z oryginalnych elementów - ale jak mówię, wzór jest powojenny.

Cytat:
No chyba,że na tym portalu te szelki też nie byly oryginalne drugowojenne co by mnie trochę zdziwilo bo oferują oni tylko oryginalne rzeczy.


niestety wielu dealer'ów pośród oryginalnych fantów sprzedaje też repliki twierdząc, że są to epokowe fanty (robiąc to świadomie lub nie)

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum