Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bluza M 42
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 10:09 pm    Temat postu: Bluza M 42 Odpowiedz z cytatem

Witam.Od jednego z użytkowników forum dowiedziałem się, iż były dwie wersje tej bluzy.Czy ktoś z Was ma jakiekolwiek informacje lub zdjęcia prezentujące
krój bluz M42?Jeśli tak to bardzo proszę o materiały i informacje na ten temat ponieważ chce dać do przeróbki mundur a do tego muszę mieć dokumentację.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiej przeróbki?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi o rodzaj kieszeni w tej wersji bluz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, ale co chcesz przerabiac?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Klaus BOLS



Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 475

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kozak węszy rokokoko
_________________
GRH Kampfgruppe Hoffmeyer


Klaus w dom, Bóg w dom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Sro Gru 12, 2007 11:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ba Very Happy Nie psuj nie psuj bo sie zacietrzewi i nie wyjaśni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 8:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://deutschesoldaten.com/

W dziale "Field Blouses - NCOs and Men" znajdziesz wszystko co Ciebie interesuje.

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
Panowie, przede wszystkim darujcie sobie ten sarkazm i ironię, bo po to istnieje nasze forum, żebyśmy sobie na nim wzajemnie pomagali – więc jeżeli nie macie do powiedziana nic istotnego dla sprawy to raczej zamilknijcie niźli mielibyście innych urażać!
Kiler – dziękuję za rzeczowy głos w dyskusji.
To tyle miałem do powiedzenia jako administrator.

Co zaś do meritum sprawy to przypuszczam, że Kolega Class ma na myśli bluzę M43, a nie M42 i ma na myśli różnice w jej wykonaniu dla Wehrmachtu i Waffen-SS, bo te rzeczywiście istniały (w praktyce sprowadzały się one do ilości dziurek na haki do pasa głównego i ilości guzików).
Bluza M43 dla WH miała 6 guzików z przodu i po 3 dziurki na haki, a dla Waffen-SS 5 guzików i 2 dziurki na haki.
Poprawcie mnie jeżeli się mylę.
Co zaś się tyczy kieszeni to w bluzie M43 były one proste / prostokątne, a w bluzie M42 klapki kieszeni były jeszcze w charakterystyczne „jaskółki”.

Class jeżeli mam rację to daj znać – postaram się wrzucić potrzebne Ci zdjęcia. Dla rozjaśnienia całej sytuacji jeszcze zdjęcie oryginalnej bluzy M42 – czy o taką Ci chodziło?


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli rzeczywiście chodzi o to o czym pisze Hindus to wszystko jest idealnie wyjaśnione na stronie atthefront.com. Może być troszkę trudno znaleźć więc przeklejam. Mam nadzieję class, ze jesteś obeznany z językiem angielskim:

Cytat:
M42/43 Tunics: SS tunics made from late 1942 until the end of the War differ in those of the Army in 4-6 details.
1. Wider collar.
2. The breast pockets sewn through the lining.
3. 5 button fronts (compared with 6 on Army tunics.)
4. 2 belt hook holes per station instead of 3.
5. The belt hook hangers are a loop instead of simply a single strip of webbing or lining fabric.
6. Some SS M43's lack the chest darts.
7. Some SS M43's are lined with gray HBT instead of smooth satin.
8. Some SS Tunics have hand sewn buttonholes. This is a rarity on Army tunics, except for tailor made (usually officer) uniforms.

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 11:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje za wszystkie rzeczowe odpowiedzi a kolegom zakompleksionym w takim stopniu jak prześmiewca Ober....... również! Przejdź się chłopie do dobrego psychoanalityka, bo chyba masz jakieś głęboko ukryte urazy i rozterki cha cha.............
A TO SA INFO KTORE OTRZYMALEM OD JEDNEGO Z UZYTKOWNIKOW FORUM:

Witam!
Oczywiście, bluzy M42 jak najbardziej pasują do tego okresu. Tyle, że jest z nimi taki problem..
O ile się orientuję, były co najmniej 2 kroje tej bluzy:

1.Wersja, prawdopodobnie wcześniejsza:
-Górne kieszenie jak w bluzie M40, dolne jak w M43 z klapami mewkami
-5 guzików
-2 otwory na haki

2.Wersja, chyba najczęściej spotykana:
-Górne i dolne kieszenie jak w M43, klapy kieszeni mewki
-5 guzików
-2 otwory na haki

Zdjęcie 2 wersji (z bliżej niewyjaśnionych przyczyn, ucięte Ekhm... ):
http://img138.imageshack.us/my.php?image=s02065yv0.jpg

Niestety..z tym modelem kurtki jest taki problem że.. Jest piekielnie trudno o jego kopię, chyba że poszuka człowiek gdzieś na dalekim wschodzie.

Keith proponuje taką replikę:
http://cgi.ebay.com/WWII-GERMAN-M42-FELDANZUG-WOOL-TUNIC-SIZE-M_W0QQitemZ200160810152QQihZ010QQcategoryZ104001QQtcZphotoQQcmdZViewItem

Dodane po 4 minutach:

jeśli możecie to proszę ustosunkujcie się do tej wypowiedzi bo musze przyznać, że czuję się trochę zdezorientowany w tej kwestii.
Szczególna prośba do Ciebie Hindus,ponieważ z tego co czytam znasz temat.
Z góry dzięki!

Dodane po 5 minutach:

Chciałbym dokonac przeróbki kieszeni tak aby powstala pierwsza opisana wyzej wersja czyli:
gorne kieszenie jak m40 (zakladki + klapy mewki)
dolne kieszenie (bez zakladek, klapy mewki)
Ma to być bluza Waffen SS użytkowana w Normandii 44.Co o tym myślicie?Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze to nigdy nie spotkałem się z "wersją 1", ale znając już trochę anomalie niemieckiej mundurówki nie mówię nie. Warto by było jednak podeprzeć to jakimiś zdjęciami.

Jednak jeśli chcesz przerabiać "zwykły" M42 (czyli "wersję 2") i dorabiać zakładki na górne kieszenie to niestety potrzebujesz dodatkowego materiału do tego celu.

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Class – przyjrzę się zagadnieniu, bo teraz nie mam po prostu na to czasu, ale jednak uwaga – Ty również powstrzymaj się od takich komentarzy:
Cytat:
a kolegom zakompleksionym w takim stopniu jak prześmiewca Ober....... również! Przejdź się chłopie do dobrego psychoanalityka, bo chyba masz jakieś głęboko ukryte urazy i rozterki cha cha.............


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Źle mnie zrozumiałeś, pytajac o przeróbkę pytałem w obawie czy nie myślisz o konwertowaniu jakichś powojennych sortów, a komenarze co do mojej osoby zostaw dla programu notepad.exe bo na forach trzeba jednak trzymać fason, było wyjasnic o co biega i nie było by kwasów ; )

Co do wersji 1 - nigdy sie chyba z tym nie spotkałem, spotkałem sie natomiast z przerabianiem kurtek armijnych M40 na model wczesnych mundurów SS-VT poprzez zmiane dolnych kieszeni na 'skośne' i schowane w środek kurtki więc zakładam że i taka przeróbka/partia bluz mogła się trafic, ale fot nie widziałem, kurtki org nie miałem w rece wiec sie nie wypowiem czy napewno.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Class – ucięte zdjęcie, które otrzymałeś zostało zaczerpnięte z powszechnie znanej strony Germanmilitaria.com – tu jest link do całości:
http://www.germanmilitaria.com/WaffenSS/photos/S020656.html

A jeżeli chodzi o rozróżnienie bluz M42 na jeszcze dwie wersje, to przyznam się szczerze, że tak jak Kiler i Ober, ja również po raz pierwszy spotykam się z sytuacją by w WH lub Waffen-SS funkcjonował mundur o takim kroju jak opisana wersja 1 (zakładki na górnych kieszeniach, brak zakładek na dolnych – klapki wszystkich kieszeni w mewki). Bluzy o takim krojy, owszem, były stosowane w niemieckiej policji:
http://www.germanmilitaria.com/WaffenSS/photos/S004156.html
ale nie widziałem tego ani w WH, ani w Waffen-SS – ale tutaj inna jest liczba guzików i dziurek na haki, niż w zamieszczonym opisie.
Cóż, w każdym razie tak jak napisał Kiler wszystko z mundurami w hitlerowskiej armii było możliwe, więc kto wie…Fajnie było by znaleźć zdjęcie na potwierdzanie istnienia takiej wersji bluzy M42 – strasznie lubię ten typ munduru niemieckiego i jednocześnie takie anomalie w jego kroju Smile
A na Normandię ’44 nada Ci się taka bluza znakomicie Smile

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Czw Gru 13, 2007 4:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za pomoc.co do uwagi to rozumiem.Nie zamierzalem nikogo urazic.Uwazam jednak ze wszelkie pytania czy watpliwosci nie powinny spotykac sie z ironia lub sarkazmem, lecz fachowa rada o ile ktos chce takiej udzielic.
cenie i szanuje ludzi posiadajacych duza wiedze w temacie, lecz o ich wielkosci decyduje nie tylko wiedza ale ich stosunek do innych.
CO DO BLUZ M42 OPISANYCH JAKO I WERSJA (ZAKLADKI U GORY + MEWY NA DOLNYCH I GORNYCH)-SPRAWA O TYLE CIEKAWA, ZE KIEDY OTRZYMALEM INFO NA TEMAT TEJ WERSJI, PEWNE NIEJASNOSCI ZACZELY UKLADAC SIE W CALOSC PONIEWAZ NA KILKU ZDJECIACH ARCHIWALNYCH WIDZIALEM ZOLNIERZY W-SS, ORAZ WH W TAKICH BLUZACH.WTEDY JEDNAK NIE ZNAJDOWALEM NA TO WYJASNIENIA...........
CO DO PRZEROBKI :
MAM SZWEDA PRZEROBIONEGO NA M 37 (DOLNE KLAPY UKOSNE, KIESZENIE WPUSZCZONE + GORA ZAKLADKI ) ALE ZMIENILEM SIE TROSZKE KONCEPCJE I CHCE DOSZYC MIECHY DO DOLNYCH KIESZENI BEZ ZAKLADEK.GUZIKOW 5. (KOMPLETUJE UNIFORM W-SS NORMANDIA 44)
NIE WIEM JEDNAK JAK WYGLADALY ZASZEWKI Z TYLU TEJ WERSJI MUNDURU.
ZASTANAWIALEM SIE JESZCZE NAD KUPNEM M43 STURMA ALE JAKOS NIE PRZEMAWIAJA DO MNIE TE UPROSZCZENIA W KROJU KIESZENI...........
JAKA MACIE OPINIE NA TEMAT TEGO TYPU PRZEROBEK?
MOZE MACIE JAKIES RADY I SUGESTIE CO DO ZAKUPU MUNDURU?
POZDRAWIAM.
PS
wiem ze w gronie fachowcow taka przerobka moze uchodzic za kpine jednak ze wzgledu na ograniczone srodki finansowe kombinuje w ten sposob.....

Dodane po 9 minutach:



Co do wersji 1 - nigdy sie chyba z tym nie spotkałem, spotkałem sie natomiast z przerabianiem kurtek armijnych M40 na model wczesnych mundurów SS-VT poprzez zmiane dolnych kieszeni na 'skośne' i schowane w środek kurtki więc zakładam że i taka przeróbka/partia bluz mogła się trafic, ale fot nie widziałem, kurtki org nie miałem w rece wiec sie nie wypowiem czy napewno.[/quote]
TO WLASNIE ROWNIEZ OPIS M37 O KTOREJ PISALEM.POZDR.

Dodane po 8 minutach:

A co do I opisanej przeze mnie wersji M42 na ktora chce przerobic swoja bluze to na razie nie dysponuje aparatem, ale jak tylko bede mogl to zrobie zjecia z ksiazek umieszcze na forum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum