Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Moleskinrock w Wehrmachcie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Nie Maj 31, 2020 7:16 pm    Temat postu: Moleskinrock w Wehrmachcie Odpowiedz z cytatem

Moleskin jest to tkanina bawełniana (100%) imitująca skórę (stąd jej cięższa wersja potocznie nazywana jest „skórą niemiecką”, a lżejsza „skórą angielską”). Gęsta, gruba ale miękka, mocna, ze splotem atłasowym, z wierzchu drapana i strzyżona, przez co podobna do aksamitu, trudno przemakalna. Odzież z niej produkowana odznacza się miękkością i trwałością oraz jest nieprzewiewna.
Sama nazwa wywodzi się od podobieństwa tej tkaniny do skóry kreta, a ponieważ technologię jej produkcji opracowali Brytyjczycy, stąd „skin of mole” („skóra kreta”) przeobraziło się w końcu w „Moleskine”.

Czyniąc długą historię, krótką (bo nie o siłach zbrojnych Republiki Weimarskiej ma to być) w 1928 roku w Reichswehrze (RW) wprowadzono modyfikację umundurowania – zasadniczo sprowadzała się ona do zmniejszenia ilości guzików na belce zapinającej z 8 do 6.

Kwiecień 1934 roku – w szeregu stoją żołnierze-kandydaci na podoficerów RW. Pierwszy od lewej ma na sobie bluzę M1928 z 6 guzikami na belce zapinającej, kolejny żołnierz w rzędzie ma bluzę wcześniejszego typu (M1920) z 8 guzikami na belce zapinającej.

W RW używano dwóch kompletów umudurowania polowego zimowego (wełnianego) i letniego (szytego z lżejszych tkanin).
W 1929 roku letnie mundury polowe w wersji M1928 zaczęto szyć właśnie z moleskinu.

Ponieważ jednak Republika Weimarska funkcjonowała w okresie głębokiego kryzysu gospodarczego – dostępność surowców i gotowych materiałów była ograniczona. Stąd też letnie bluzy polowe M1928 produkowano również z innych, tańszych surowców.

Charakterystyczne cechy letniej bluzy polowej M1928, na przykładzie zachowanego egzemplarza konwertowanego na potrzeby Kreigsmarine:
1) „francuskie mankiety”,
2) lekko ukośnie naszyte górne kieszenie, z kontrfałdą i ściętymi rogami (a nie zaokrąglanymi!),
3) dolne kieszenie wpuszczone z ukośnie naszytymi klapami – przesunięte ku tyłowi,
4) sześć guzików na belce zapinającej,
5) z tyłu wysokie rozcięcie, aż do miejsca mocowania haków,
6) z tyły dwa haki „guzikowe” do podtrzymywania pasa głównego,
7) szczątkowa podszewka, wyłącznie w miejscach narażonych na wycieranie i na dolnych kieszeniach.



Tak jak w przypadku innych produkowanych masowo mundurów w niemieckiej armii, poszczególne egzemplarze, pochodzące od różnych wytwórców, mogły różnić się szczegółami wykonania, np. większym skosem górnych kieszeni (co wyraźnie będzie widać na kolejnych zdjęciach).
Wielu podoficerów i oficerów Wehrmachtu służyło jako szeregowi w RW i zatrzymało jej części umundurowania, wykorzystując je następnie w czasie służby w WH – stąd oryginalne, zachowane egzemplarze konwertowanych bluz.










A tutaj letnie bluza polowa M1928 szyta z innej niż moleskin tkaniny:


Należy zauważyć, że statystycznie Moleskinrock niezbyt często jest spotykany, bo też i liczebność Reichswehr’y była skromna, a co za tym idzie nie wyprodukowano tych mundurów zbyt wielu (w porównaniu do masowej produkcji na potrzeby Wehrmachtu). Dodatkowo jeszcze dość trudna do identyfikacji na zdjęciach.
Na szczęście jedno zdjęcie, na którym oficer WH ma na sobie bezsprzecznie taką bluzę udało mi się znaleźć:




-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sześć lat temu przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić możliwości techniczne konwersji moleskinowej bluzy Bundeswehr’y na letni mundur Reichswehr’y M1928, konwertowany następnie na potrzeby Wehrmacht’u.
Motywatorem w tej kwestii było dla mnie badanie porównawcze jednego z użytkowników forum WAF, który pokazał różnice i podobieństwa w wykonaniu moleskinu dla Reichswehry, Bundeswehry w latach 70-80-tych i aktualnie używanego w niemieckich siłach zbrojnych. Okazało się, że różnice miedzy dwoma pierwszymi są nieznaczne.

Dopiero jednak okres pandemii zmobilizował mnie do działania. Zajęło mi ono prawie miesiąc, bo dziergałem po godzinach zajęć służbowych, niekiedy do późna w nocy. Po drodze walcząc z krnąbrną maszyną do szycia, czy innymi przeciwnościami technicznymi. Można powiedzieć, że cały projekt jest ekologiczny, bo powstał w zasadzie tylko w oparciu o materiały jakie miałem w domu, a wiele z nich było odpadami po wcześniejszych pracach.
Jedną bluzę BW (z 1984 roku) nabyłem parę lat temu z myślą o tym projekcie, ale przez ten czas zbierała kurz w szafie. Strzępy drugiej bluzy miałem jeszcze z lat szczenięcych, gdy łaziłem w niej do liceum.
To co udało mi się ulepić z dostępnych środków prezentuję na poniższych zdjęciach. Nie ukrywam, że projekt ewoluował w trakcie realizacji – kilka rzeczy chciałem uprościć, ale koniec końców nie szedłem na łatwiznę i starałem się, tam gdzie było to możliwe trzymać się warunków technicznych oryginałów.
Bałem się, że odcień materiału BW, będzie zdecydowanie różnił się od oryginalnego RW, ale na szczęście różnica jest moim zdaniem w zupełności akceptowalna.
Ponieważ moja bluza jest w rozmiarze 52-54, a manekin na którym powiesiłem ją do zdjęć w rozmiarze 48, więc wisi ona niestety na nim jak na „psie fark”, co psuje efekt (zwłaszcza ramiona opadają).








Jak wcześniej napisałem to konwersja, a nie replika. Stąd zawiera wiele błędów, których uniknąć nie mogłem:
- „wentylatorki” pod pachami – zacerować / załatać ich po prostu nie miało sensu,
- szwy na plecach są tylko imitacją linii szycia, bo oczywiście „plecy” w bluzie Bundeswehr’y są skonstruowane z jednej części materiału, a nie kilku jak w przypadku bluzy RW,
- inne, choć na szczęście bardzo dobrze wyglądające, zamontowałem haki do pasa,
- nie ma taliowania – sam jestem gruby i nie mam talii, więc w sumie nie jest to aż tak bardzo problematyczne Smile
- ślady po sprutych elementach.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Wto Cze 16, 2020 6:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetne jak zwykle opracowanie Michał! No i bardzo fajny, nietypowy fant. No i szacunek za wytrwałość. Zobaczymy czy mnie wystarczy na mój projekt Wink

https://panzerlehr.forumoteka.pl/temat,3132,noszak-manierki-typu-kokos.html

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum