Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mundury kamuflażowe Wehrmachtu
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hans600
Gość





PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 2:47 am    Temat postu: Mundury kamuflażowe Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

witam wszystkich i gratuluje szerokiej wiedzy

poszukuje informacji na temat rodzajów kurtek WH - przegladajac oferte firmy STURM spotkałem sie z dwoma rodzajami kamuflarzu - splinter i sumpftarm ta druga chyba równiez w dwóch wersjach (wiosenna-jesienna [?] ) -ten kamuflarz był stosowany w WH najprawdopodobniej od 1932 roku miedzy innymi na plachtach namiotowych tzw. Zeltbahn'ach od 1941 zmienił sie odcien (?)

były tez napewno wersie zimowe (druga strona w kolorze białym) do tego spodnie jw

-czy na tego typu kurtkach były naszywane jakies onaczenia jednostek i stopni wojskowych ?
-jakie były rodzaje kamuflarzu WH i SS? ( tych drugich było chyba przynajmniej kilka-M40 i M42 [?] ) -widziałem na zdjeciach na waszym forum równez zupełnie inne kamuflarze min - na pokrowcach hełmów i płachtach namiotowych
-czy spodnie zimowe w kamuflarzu zakładano na zwykłe ?
-czy do tych spodni noszono typowe saperki czy inne buty?
-czy były letne wersje spodni kamuflarz ?
-czy były tez czapki w kolorach kamuflarzu WH ( napewno były w SS)
-kiedy zostały wprowadzone do uzycia te modele kurtek?
-który z modeli panterek zdobyli w duzych ilosciach powstańcy warszawscy i stosowali -najprawdopodobniej były to panterki SS(Tarnschlupfjacke-wzrór debowy-mniejsze plamki) bo ich magazyny zostały zdobyte przez powstańców ( spotkałem sie tez z nazwami - Platanenmuster, Tupfenmuster, Eichenlaub A, Palmenblattmuster, i polskimi - "dąb", "rozmyte plamy", "platan" i "palma".)
te informacje znalazłem na necie min pod adresem :

http://www.powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/tschjack_rozplamy_jesien.htm

prosze o pomoc w ogarnieciu tej masy kamuflarzy i przepraszam jesli uzyłem jakis niefachowych okresleń
Powrót do góry
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Hans – przede wszytkim witamy na naszym forum!

Co do zadanych przez Ciebie pytań to poruszyłeś temat niezwykle obszerny – na wiele z nich odpowiedzi padły już na naszym forum, ale może faktycznie warto było by je pozbierać w jednym wątku.
Przed wszystkim, żeby nie mieszać myślowo dwóch zagadnień w moim poście zajmę się wyłącznie rozwiązaniami kamuflażowymi stosowanymi w Wehrmachcie – w kamuflażach Waffen-SS nie czuję się mocny, więc niech się Koledzy, którzy siedzą w tym temacie, wypowiedzą.
Przede wszystkim sprawa wzorów kamuflażu stosowanego w Wehrmachcie – mamy trzy główne typy:
- mysioszary,
- geometryczny lub skali łamanej (Spllittertarn),
- błotny (Sumpfmustertarn)

Najwcześniejszym kamuflażem WH był kamuflaż mysioszary – z materiału w takim kolorze wykonywane były najwcześniejsze płachty namiotowe M31, ale szyto również z niego odwracalne parki zimowe, spodnie do nich oraz pokrowce na hełmy.

Kamuflaż geometryczny (Splittertarn – choć oryginalnie nazywany był Buntfarbenaufdruck), jak sam napisałeś został w Wehrmachcie wprowadzony w 1932 roku. Sam wzór znany był w armii niemieckiej już od czasów I WŚ. Po zaadaptowaniu w WH, był on stosowany na płachtach namiotowych M31 (czyli Zeltach) aż do 1945 roku, ale również na parkach zimowych, kurtkach maskujących, pokrowcach na hełmy etc. Jak wyglądał ten wzór pisać nie będę, bo każdy z nas przypuszczam, że go widział chociaż raz w życiu – dodam tylko, że wzór nakładany był w procesie produkcyjnym z bębnowej matrycy, przez co powtarzał się co około 44 cm. Zasadniczo składał się z zielonego i brązowego koloru nakładanego na szary materiał płachty (plus zielone „krople deszczu”). Standardowo nakładany był z jednej strony jaśniejszymi (mniej nasyconymi barwami), a z drugiej strony ciemniejszymi – przez co teraz jedną stronę celty zwyczajowo nazywa się wiosenną, a drugą jesienną – co tak naprawdę rzeczywistości do końca nie odpowiada, bo pod koniec wojny celty były produkowane z jednakowym nasyceniem barw po obu stronach.

Kamuflaż błotny wprowadzony został w Wehrmachcie w 1943 roku. Różnił się on przede wszystkim dodaniem brązowych cieni na krawędziach styku kolorów, a w 1944 roku został kolejny raz zmodyfikowany poprzez kompletne zatarcie tych brzegów i jednocześnie „ślady po kroplach deszczu” – czyli te pionowe kreseczki stały się nieco cieńsze. Co ważne kamuflaż ten NIE był wykorzystywany do produkcji płacht namiotowych!

Kolejna sprawa to usystematyzowanie wzorów ubiorów maskujących stosowanych w Wehrmachcie – w tym momencie pominę wszelkie wariacje na ten temat, które powstawały w warunkach frontowych i skupię się wyłącznie na wzorach powszechnie w WH występujących. Generalnie można wymienić następujące rozwiązania:
- ocieplane parki zimowe: dwustronne (odwracalne) – jedna strona w kamuflażu, druga strona biała, jednostronne – czyli cała parka tylko w kamuflażu,
- ocieplane spodnie zimowe (odwracalne i nieodwracalne),
- kurtki maskujące z kapturem lub bez (w formie bluzy wciąganej przez głowę lub kurtki zapinanej z przodu (bardzo rzadko spotykane w WH) + spodnie do nich,
- rękawice zimowe i letnie,
- pokrowce na hełmy,
- podhełmówki.

W tym momencie dopiero możemy przejść do odpowiedzi na Twoje pytania.

Cytat:
-czy na tego typu kurtkach były naszywane jakies onaczenia jednostek i stopni wojskowych ?

W sierpniu 1942 roku dla mundurów kamuflażowych wprowadzono w Wehrmachcie specjalne oznaczenia stopni służbowych – jednak rozwiązanie to nie przyjęło się szeroko jak pokazują zdjęcia dokumentalne.
Na parkach zimowych stosowano również system kolorowych tasiemek identyfikacyjnych – mających ułatwiać rozpoznawanie swoich i nieprzyjacielskich żołnierzy.
Co zaś się tyczy oznaczeń jednostek to sprawa tutaj jest dyskusyjna – być może w jakich nielicznych przypadkach tak się działo, ale generalnie raczej się z tym nie spotkałem.

Cytat:
-czy spodnie zimowe w kamuflarzu zakładano na zwykłe ?

Tak – w praktyce frontowej było to powszechnie stosowane – dlatego spodnie tego typu są bardzo obszerne.

Cytat:
-czy do tych spodni noszono typowe saperki czy inne buty?

Saperki również noszono, ale na okres zimowy zaprojektowano dla żołnierzy niemieckich specjalne buty skóro-filcowe – więcej na ten temat znajdziesz tutaj:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=303&highlight=buty

Cytat:
-czy były letne wersje spodni kamuflarz ?

Były – aczkolwiek dość rzadko się z takim rozwiązaniem spotykałem, więc przypuszczam, że przede wszystkim powstawały w warsztatach polowych – osobiście do wykorzystania w rekonstrukcji odradzam takie rozwiązanie.

Cytat:
czy były tez czapki w kolorach kamuflarzu WH

Były – ale tak samo jak z letnimi spodniami w kamuflażu – produkowane były w warunkach polowych, więc występują dość rzadko.

Cytat:
-kiedy zostały wprowadzone do uzycia te modele kurtek?

Parki zimowe i spodnie do nich zostały wprowadzone do użytku na froncie wschodnim na początku 1943 roku – ich testy zaczęły się wiosną 1942 roku.
Co zaś się tyczy kurtek kamuflażowych to nie wiem – może koledzy posłużą w tej materii swoją wiedzą.

Cytat:
który z modeli panterek zdobyli w duzych ilosciach powstańcy warszawscy i stosowali

Ja nie podejmuję się odpowiadać na to pytanie – zostawiam je znawcom tego tematu, których mamy na naszym forum! Smile

Mam nadzieję, że trochę pomogłem – to tak na szybko – postaram się jeszcze poszukać ciekawych zdjęć do zilustrowania zagadnienia.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomek



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 87

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Od razu mówię, że specem w kategorii SS i WH nie jestem, ale co do panterek w Powstaniu myślę że mogę odpowiedzieć na twoje pytania.
Cytat:
który z modeli panterek zdobyli w dużych ilościach powstańcy warszawscy i stosowali
Powstańcy zdobyli bodajże trzy magazyny z mundurami:
-WH w szkole na ul. Rybaki(spłonęła) obok PWPW
-SS na ul. Stawki(powstańcy ze Zgrupowanie "Radosław" byli w całości zaopatrzeni w mundury z tego magazynu)
Trzeciego magazynu niestety nie kojarzę. Można też dorzucić koszary Policji Państwowej zdobyte przez ludzi z batalionu "Chrobry II". W magazynach na ul. Stawki, to były tam oprócz żywności i...alkoholi przede wszystkim panterki i parki zimowe w kamuflażu dąb(eichenlaub II), ale były też w mniejszych ilościach panterki M38 w kamuflażu platan(czyli również groszek) i palmy. Ostatnio spotkałem się też z fotką powstańca w nowym jak na ten rok drelichu M43 w kamuflaży groszkowym. Jeśli chodzi o magazyny na osiedlu Rybaki, to były tam panterki i parki zimowe w kamuflażach sumpftarn i splittertarn(polecam książkę J.Kuleszy "Z tasiemką na czołgi" gdzie jest pisana obrona PWPW i min. magazyny na ul. Rybaki). To chyba tyle co do panterek w powstaniu, jeśli jeszcze chcesz się czegoś dowiedzieć to pisz.
Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek, jeżeli chodzi o
Cytat:
drelichu M43 w kamuflaży groszkowym.

to ta bluza powszechnie nazywana jest DOT M44.

Przy okazji pozwolę sobie uczynić jedną generalną uwagę – od kilku lat obserwuję w polskiej rekonstrukcji niewłaściwą tendencję nagminnego używania letnich mundurów kamuflażowych WH. Przypuszczam, że tendencja taka bierze się z błędnego, uproszenia myślowego - prostego przełożenia powszechności kamuflażu w Waffen-SS na warunki panując w Wehrmachcie.
Owszem bluzy kamuflażowe były wykorzystywane w WH, ale nie na aż tak szeroką skalę w jakie proporcjonalnie można je spotkać w szeregach rekonstruktorów. Pamiętajmy, że bluzy kamuflażowe w Wehrmachcie przede wszystkim noszone były przez snajperów i pododdziały zwiadu i rozpoznania (pomijam wszelkie „elitarne” jednostki gdzie zaopatrywano większość żołnierzy w takie umundurowanie). Natomiast liniowi żołnierze rzadko kiedy otrzymywali tak ”luksusowe” umundurowanie – owszem produkowane było ono w ograniczonych ilościach w polowych warsztatach.. Dobrym przykładem jest tu chociażby pododdział, który my jako grupa odtwarzamy – jedynym elementem kamuflażowym wykorzystywanym przez jego żołnierzy były pokrowce na hełmy.
O wyjątkowości występowania umundurowania kamuflażowego w szeregach Wehrmachtu świadczy chociażby fakt, że nieczęsto można spotkać zdjęcia żołnierzy WH w takim umundurowaniu.

System stopni na mundurach kamuflażowych
Jak już wcześniej napisałem w sierpniu 1942 roku wprowadzono w Wehrmachcie system specjalnych oznaczeń stopni służbowych do stosowania na mundurach na których nie było możliwości umieszczenia zwykłych oznaczeń stopni (naramienników) (w tym zawierały się również mundury kamuflażowe). Oznaczenia te według regulaminu noszone miały być na lewym rękawie takiego munduru – a do takich mundurów regulamin zaliczał:
- parki zimowe,
- kamuflażowe bluzy zimowe,
- bluzy kamuflażowe,
- kożuchy, kurtki skórzane,
- kombinezony dla załóg pojazdów opancerzonych,
- koszule tropikalne,
- mundury drelichowe,
- mundury robocze.
Oznaczenia te miały szerokość ok. 10 cm i wykonywane były z bawełny dla podoficerów i oficerów, zaś dla generałów były haftowane na wełnianym podkładzie.
Co ważne dla żołnierzy i młodszych podoficerów nie przewidziano w tym systemie oznaczeń stopni (zakładano, że na wymienionych wyżej mundurach będą oni nosić zwykłe oznaczenia stopni służbowych, czyli gwiazdki lub szewrony).


Ten system oznaczeń stopni w praktyce nie upowszechnił się w Wehrmachcie – po pierwsze dla tego, że żołnierze z niechęcią odnieśli się do konieczności uczenia kolejnych oznaczeń stopni (a pamiętać należy, że w całej armii niemieckiej systemy oznaczeń nie były przecież wcale takie proste – biorąc pod uwagę, że trzeba było znać dodatkowo system stopni Waffen-SS, Luftwaffe i Kriegmarine!), a po za tym żołnierze na wielu z wymienionych wyżej rodzajów mundurów zastosowali zwykłe oznaczenia stopni służbowych. Dlatego dość rzadko spotkać można na dokumentalnych zdjęciach żołnierzy w mundurach z tymi oznaczeniami - już prędzej oficerów, ale to też nie za często.
Poniżej załączam bardzo ciekawe zdjęcie Oberleutnanta - dowódcy SdKfz 166 Sturmpanzer IV Brummbär (nazywanego również Sturmgeschütz IV mit 15cm StuH 43) – zwróćcie uwagę, że oficer ma na sobie lotniczą kórtkę skórzaną, na którą naszyte ma właśnie to oznaczenie specjalne stopnia. Po za tym bardzo ładnie widać, że korzysta ze standardowej lornetki 10x50 w malowaniu piaskowym.

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
hans



Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 2

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jestem pod wrazeniem szybkiej odpowiedzi - napisałem swojego posta wczoraj pózno w nocy - w dodatku niezalogowany i z uporem piszac kamuflaz przez rz Smile- nie dało sie juz tego poprawic Smile

a koledzy odpisali zanim sie obudziłem Smile

@hindus
wielkie dzieki za informacje - czyli były dwa głowne typy kamuflażu WH , a letnia wersja kurtki to taka kangurka która miał w jednym odcinku klos Smile
@tomek
tak tez podejzewałem bo spotkałem sie na fotografiach z powstańcami w panterkach WH

ponizej wrzucam zdjecia kurtek i spodni ze STURMU ( co ciekawe były tez kurtki LW z pagonami )

co ciekawe było tez cos takiego : knochensack


jest tez kurtka LW z pagonami

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Worek na kości czyli kombinezon spadochroniarzy i kurtl LFD (dywizji polowych luftwaffe) to inny temat, i istotnie, w tych kurtkach LW noszono pagony, tak samo jak we wczesnym modelu wiatrówek Windjacke dla jednostek górskich,

Spodnie które pokazłeś to normalne dwustronne spodnie zimowe, i one, w zestawie z kurtką zarówno w kamuflarzu błotnym, zwykłym czy mysioszare były chyba jedynym popularnym ubiorem kamuflarzowym w WH, panterki jak istotnie Hindus zauważył były bardzo żadkie, a jeszcze mniej było spodni Wink

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Henry – bardzo ciekawe zestawienie – a mógłbyś wrzucić również zdjęcia ilustrujące poszczególne wersje kamuflażu Waffen-SS, bo jako laik w tej dziedzinie chętnie się czegoś nowego nauczę?

Ponieważ wątek jest bardzo interesujący, więc pozwalam sobie zmienić dla porządku jego temat na „Mundury kamuflażowe Wehrmachtu i Waffen-SS” Smile

Hans
Cytat:
czyli były dwa głowne typy kamuflażu WH

trzy - bo mysioszary też należy trktować jako kamuflaż – bardzo uproszczony, ale jednak.

Cytat:
a letnia wersja kurtki to taka kangurka która miał w jednym odcinku klos

faktycznie Kloss w odcinku „Spotkanie” w jednej z końcowych scen pojawia się kurtce masującej w kamuflażu błotnym Smile

Pierwsza sprawa jest taka, że akurat STURM nie przoduje w produkcji prawidłowo odwzorowanego kamuflażu na replikach niemieckiego umundurowania – starają się to na poprawiać, ale do doskonałości daleko im jeszcze.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających oryginalne panterki w kamuflażu stosowanym w Wehrmachcie, ze zbiorów z zachodnich kolekcji.
Panterka z kapturem w kamuflażu geometrycznym:


Panterka z kapturem w kamuflażu błotnym:


Panterka w kamuflażu błotnym, czapka polowa i maska w kamuflaży geometrycznym:


Panterka w kamuflażu błotnym:


Wykonana w warunkach polowych oficerska bluza w kamuflażu geometrycznym:


Dwa oryginalne zdjęcia żołnierzy w panterkach w kamuflażu Wehrmachtu:

Żołnierz w panterce w kamuflażu geometrycznym:


Żołnierze – prawdopodobnie zwiadu z jednostki pancernej w panterkach w kamuflażu geometrycznym:


Zimowe umundurowanie kamuflażowe:

Podhełmówka w kamuflażu geometrycznym:


Parka zimowa w kamuflażu geometrycznym:


Parka zimowa w kamuflażu błotnym:


Podhełmówka w kamuflażu mysioszarym:


Podhełmówka w kamuflażu błotnym:


Ocieplane spodnie nieodwracalne w kamuflażu błotnym:


Ocieplane spodnie dwustronne do parki w kamuflażu mysioszarym:



Na temat zimowego umundurowania Wehrmachtu toczyliśmy swego czasu taką dyskusję na forum „Odkrywcy”:
http://www.odkrywca.pl/rekonstrukcja-zimowa-wh,521506.html#521506

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
hans



Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 2

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 3:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@hinus
dzieki przeczytałem dyskusje na odkrywcy i widze ze wiekszosc z moich pytań była tam poruszana

interesuje mnie linia obrony b2 1944 rok - z tego co wyczytałem plan przewidywał ze mieli ja obsadzac żołnierze wycofujacy sie ze wschodu

wiec chyba bardziej własciwym bedzie kamuflaż błotny (wprowadzony pózniej) - niz geometryczny ?

p.s mysle ze przydałby sie jeszcze wątek o rodzajach spodni WH(sporo rodzjów -naprzykład model Feldhose FJ (?) - bo jest to napewno problem dla rekonstrukcji ( sadzac po wpisach o m-37) ja osobiscie zdecyduje sie na m-40 - bo sa dostepne w kompletach (zal bedzie zielonego kołmniezyka ale chyba bardziej własciwy na 44 rok)

jeszcze raz dziekuje za pomoc wszystkim
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 3:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
interesuje mnie linia obrony b2 1944 rok - z tego co wyczytałem plan przewidywał ze mieli ja obsadzac żołnierze wycofujacy sie ze wschodu

wiec chyba bardziej własciwym bedzie kamuflaż błotny (wprowadzony pózniej) - niz geometryczny ?

Rzeczywiście bardziej odpowiedni byłby kamuflaż błotny na ten okres – ale geometryczny też nie będzie odbiegał od prawdy historycznej, bo w końcowym okresie wojny wydawano wszystko co było w magazynach.

Założenie wątku o spodniach WH to dobry pomysł – postaram się coś takiego przygotować, ale liczę, że również Koledzy mnie wesprą.
Na marginesie
Cytat:
Feldhose FJ
to specjalne spodnie na strzelców spadochronowych (Falschirmjager’ów).

Cytat:
zal bedzie zielonego kołmniezyka ale chyba bardziej własciwy na 44 rok

Na 1944 roku proponuje Ci bluzę M43 i spodnie M43 do niej, a nie M40. W polskiej rekonstrukcji nieszczęśliwie utarło się błedne przekonanie, że wszystkie rekonstrukcje z okresu II WŚ można odbyć w bluzie M36, a nic bardziej mylnego – polecam Ci lekturę tego wątku, a od razu zorientujesz się jakie umundurowanie będzie Ci potrzebne na wybrany przez Ciebie do odtwarzania okres wojny (jeżeli jeszcze do niego nie dotarłeś):
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=41

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale za to kolory przez 60 lat ulegają zmianom: blakną na słońcu, szarzeją w szafie... Także nie wiem czy istnieje jakiś sposób na stwierdzenie, jak tak naprawdę miały te mundury wyglądać.
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2008 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drugie znane mi zdjęcie dokumentalne prezentujące bluzę maskującą o kroju kurtki 4-kieszeniowej szytą z tkaniny maskującej w kamuflażu Splittertarn – znowu prywatne zamówienie oficera, co potwierdza teorię, ze tego typu umundurowanie nie było nigdy szyte seryjnie dla WH:

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2008 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pokrowiec na hełm to też jakas radosna twórczość frontowa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Seeteufel



Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 645

PostWysłany: Pią Kwi 18, 2008 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to ja się wstrzelę z ciekawostką.
Tak bowiem wyglądał ostatni wzór kamuflażu dla Wehrmachtu, podobnie jak Leibermuster dla Waffen SS byl nadrukowywany farbą pochłaniającą światło w podczerwieni. Niestety nigdy nie ujrzał światła dziennego. Do końca wojny pozostał na etapie fazy eksperymentalnej.

Splittermuster 45


Dla porównania Leibermuster:


Przez dłuższy czas myślałem że żadna z firm współcześnie produkujących repliki nie zajmuje się produkcją Leibera, a tu proszę. Tylko cena... odstrasza. Komplet to, bagatela.... 300€ plus przesyłka Mad



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 18, 2008 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno na Allegro ktoś próbował sprzedać zeltę WH, która ponoć była wyprodukowana z tej tkaniny maskujace Wink

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
StuG



Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 231

PostWysłany: Nie Kwi 20, 2008 12:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Tak wlasciwie to sprawa z Splittermuster 45 nie jest taka jednoznaczna. Jest troszke informacji na ten temat ale dowodow niewiele.
W zasadzie nie ma 100% pewnosci czy wzor ten byl drugowojenny czy jest tylko powojennym wariantem (jak wiemy bylo ich sporo nawet w polskiej armii). Daniel Peterson w swojej publikacji na temat kamuflazu WH podal ten przyklad i z tego co pamietam bylo to zdjecie wlasnie celty (moze tej o ktorej wspominal Hindus? Wink ). Problem tylko z tym ze nie byla ona kompletna (taki polprodukt) i bez jakichkolwiek sygnatur producenta. Czyli do konca nie wiadomo kto i gdzie ja wykonywal. Jezeli macie wiecej informacji na ten temat bede bardzo wdzieczny.
Leibermuster to wlasciwie pierwowzor woodlandu. Naprawde interesujace kamo. Slyszalem ze wkrotce maja sie pojawic "wschodnie" repliki ale to pewnie plotka. Niemiecka produkcje widzialem z bliska i wyglada super! Tylko ta cena Shocked
Pozdrawiam
Wojtek

_________________
Kazdy z nas jest ignorantem!
Oczywiscie kazdy w innej dziedzinie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 1 z 11
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum