Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdobyczne maski p-gazowe w służbie WH/SS

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Nie Sty 11, 2009 1:01 pm    Temat postu: Zdobyczne maski p-gazowe w służbie WH/SS Odpowiedz z cytatem

Witam
Na samym początku chciałem przeprosić że zakładam kolejny wątek ale nie uważałem za stosowne żeby ten materiał wrzucić do niemieckich masek Confused
Jakiś czas temu wpadła mi taka maska p-gazowa.Sprzedający uparcie twierdził że jest to niemiecka maska jako dowód pokazując pieczątki na filtrze.Filtr był tak dokręcony że musiałem delikatnie napuszczać olejem żeby puścił Smile
Oczywiście po oględzinach w domu okazało się że to Polska maska (jest sygnowana napisem Piastów i II 37 w trójkącie w środku w okolicy czoła).
Pytanie brzmi co to jest za filtr?




Rozumiem że maska zdobyczna i używana w formacjach tyłowych w jakiejś torbie jak spadochroniarze (FJ-ci) bo do puszki taki zestaw nie wejdzie (zawór wylotowy nie puści)
Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Nie Sty 11, 2009 11:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.studiogum.com/Boris%20Page/Boris.119.htm - tutaj masz opis tego przypadku. Ja w swoim posiadaniu mam maske czeska, w wysokim pojemniku blaszanym - tyle ze nieco inny typ. Mieszcza sie tam dwa filtry. Jeden z nich ma juz nabity waffenamt - byla przejeta. Trafialy do luftschutzu itp. Duzo bylo noszonych w torbach, takze przejetych.
W moim sasiedztwie byly ogromne magazyny niemieckiej obrony przeciwchemicznej. Do tej pory jak pokopac to trafia sie na kupe filtrow - niemieckich, polskich, czeskich, francuskich a nawet radzieckich - co swiadczy o szerokim spektrum tego co wh wykorzystywalo. Tyle ze wszystko szlag trafil, bo to cienka blacha.

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki bardzo!

Fajna ta Twoja "KRAINA" Smile

Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co ciekawe, Niemcy tez przystosowywali maski zdobyczne do uzytku filtrow ich produkcji. Dostalem swego czasu maske polska RSC ktora znajdowala sie na wyposazeniu przeciwchemicznym jednej ze slaskich hut (stemplowana jako wlasnosc huty); jako, ze miala niemiecki filtr (typu dla Luftschutzu) postanowilem kupic polski. Wielkie bylo moje zdziwienie, gdy okazalo sie ze Niemcy wymienili gniazdo filtra na gniazdo produkcji AUER'a, i filtr polski, oryginalnie przeznaczony dla tej maski, nie pasowal.
_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Pon Sty 12, 2009 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
A to ciekawa sprawa Confused ,że też chciało im się przerabiać gniazda w maskach jak prościej nowy gwint na filtrze wytłoczyć? No chyba że zdobyli maski bez gniazd ze środkowego okresu produkcji.
Możesz rzucić zdjęcia swojej jak masz Smile
W mojej chyba nikt nie grzebał, mam filtr RSC ale nie przy sobie, kiedyś sprawdzę Smile


Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paulus



Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 70

PostWysłany: Pią Lis 02, 2012 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Tak odnośnie Czechosłowackich masek p-gaz na służbie WH.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum