Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pułk Westland i ochotnicy zachodni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piett



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 63

PostWysłany: Pon Lip 08, 2013 8:07 pm    Temat postu: Pułk Westland i ochotnicy zachodni Odpowiedz z cytatem

Pytanie dotyczące umundurowania ochotników flamandzkich i holenderskich przewijających się w tej jednostce.

1. Czy ci żołnierze między latem 1941 a końcem wojny nosili tarcze z symbolami swoich krajów.
2. Jeśli tak to czy zasadą winno być przyszywanie takiej naszywki nieco powyżej opaski pułkowej czy też można raczej zachować "swobodę" typową dla zdjęć obcokrajowców w innych dywizjach nieraz noszących je wyżej.
3. Czy owe tarcze jeśli byłyużywane to czy mogły być identyczne wzorem z tymi noszonymi np. w samodzielnych legionach antybolszewickich.
4. Czy są jakieś znane przypadki ewentualnej rotacji tych żołnierzy do tworzonych jesienią 1944 roku samodzielnych dywizji "Nederland" i "Langemarck" czy też raczej tacy żołnierzy pozostawali przy macierzystym pułku i dywizji.

Niby starałem się zbadać temat ale w albumach i w książkach o umundurowaniu w wypadku tarcz tych nacji zauważałem je jedynie na zdjęciach ukazujących żołnierzy samodzielnych legionów z lat 41/43 a macierzysta dywizja pułku to pechowo niemal zawsze żołnierze noszący ogólne opaski "Wiking" bądź pułku "Germania" stąd brak pewności co do zasadności użycia tych tarcz przy odtworzeniu wspomnianej postaci.

Z góry dzięki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Wto Lip 09, 2013 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dywizji Wiking zasadniczo nie stosowano tarcz narodowych, wyjątkiem był tu batalion fiński, ale on korzystał z pewnego rodzaju autonomii (przynajmniej w w kwestii mundurowej czy językowej), była to jednostka kontraktowa w Waffen SS. Na samym początku istnienia dywizji, właściwie na etapie jej formowania, pojedynczy żołnierze czy oficerowie (np. Frederik von Schalburg, ponad opaską Germania nosił tarczę duńską, takoż jeden z duńskich ochotników paraduje po rodzimej Kopenhadze z takową), występowali z tarczami, ale jak napisałem powyżej to był wyjątek. W jednej książce prezentowany jest mundur podoficera żandarmerii, z opaską Westland i tarczą holenderską, ale na ile jest to oryginał, na ile wariacja muzealników ? Poza tym tarczę mógł naszyc dopiero po przeniesieniu do żandarmerii, jak wiemy oddziały żandarmerii były jednostkami dywizyjnymi, w pułkach takowe nie funkcjonowały.
Oczywiście następowały rotacje pomiędzy jednostkami Waffen SS, bardzo często weterani kierowani byli do nowo formowanych jednostek ochotniczych, jako szkoleniowcy, czy wsparcie dla rekrutów. Według regulaminu żołnierz winien naszyc opaskę nowe jednostki, ewentualnie przy zachowaniu starej, nowa winna byc naszyta powyżej (noszenie dwóch opasek było dopuszczalne), ale często weterani pozostawali tylko przy swojej "starej" opasce. Zapewne wtedy pojawiały się tarcze narodowe. Istnieją nawet fotografie żołnierzy, rdzennych Niemców z tarczami ochotników, z którymi służyli, co czynili przez szacunek dla towarzyszy broni, przywiązanie do formacji.
Teraz kwestia umiejscowienia tarczy - obserwacja zdjęc wskazuje na pewien zwyczaj obowiązujący w konkretnej formacji. Regulamin niby przewidywał precyzyjnie, ale jak to mówią znawcy tematu "kto panom z ss zabroni?", więc i tu istniała pewna dowolnośc. Tarczki pojawiają się tuż powyżej opaski, ok. 2 cm poniżej orla naramiennego, ale także na prawym rękawie, szczególnie w jednostkach w wehrmachtowską przeszłością (w armii tarcze ochotników cudzoziemskich noszono właśnie tam), tego przykładem byli np. Łotysze.
Co do wzorów samych tarczek, to kolejny temat rzeka, z początku noszono wersje hand made, wykonane przez rodaków ochotników (np. Finowie), donaszano tarcze wzorem z armii lub formacji policyjnych. Wzory regulaminowe, ustalone przez urząd ss, czytaj Himmlera były wprowadzane sukcesywnie, jednostki formowane około roku 1943 zwykle stosowały już tylko takie, chociaż braki zaopatrzeniowe wymuszały twórczośc własną (jeden z bardziej ciekawych tego typu przykładów to tarcza łotewska, gdzie na czerwone sukno naszyto fragment tresy luftwaffe, zamiast białego fragmentu taśmy czy innego materiału).
Insygnia ochotników cudzoziemskich w WSS to temat rzeka, a do tego ogromnie ciekawy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum